Ege Haberleri

  Bir numara olabilir

  Ferah IŞIK / DENİZLİ, (DHA)
  01.09.2013 - 01:20 | Son Güncelleme:

  Denizli'deki Tripolis antik kenti günyüzüne çıktı.  DENİZLİ'nin Buldan İlçesi Yenicekent Beldesi'ne 2 kilometre uzaklıktaki antik Tripolis kentinde geçen yıl başlayıp bu yıl devam eden kazı çalışmalarında önemli bulgular günyüzüne çıkartıldı.
  Yenicekent Beldesi yakınındaki Tripolis antik kentinde geçen yıl başlayan kazı çalışmalarına bu yıl da devam edildi. Bir yandan kazı diğer taraftan da restorasyon çalışmalarının yapıldığı bölgede, M.S. 2'nci yüzyılda inşa edilen kapalı pazar ve Roma döneminde inşa edildiği saptanan dükkanlar günyüzüne çıktı. Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Bahadır Duman'ın bilimsel danışmanlığında yürütülen kazı çalışmalarında, M.S. 5'inci yüzyılda inşa edilip, 10'uncu yüzyıla kadar kullanıldığı belirlenen Erken Bizans Kilisesi'nde de kazı ve restorasyon çalışmaları sürüyor.

  Yine bu yıl yapılan kazı çalışmalarında, daha önce yeri bilinen, zemini tamamen mozaikle kaplı ev ortaya çıkarıldı. M.S. 4'üncü yüzyılda yapıldığı belirlenen evin, dönemin varlıklı bir ailesine ait olduğu tahmin ediliyor. Tripolis'te ana cadde, ara sokaklarda da inceleme kazıları devam ediyor. 2013 yılı için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 100 bin TL, İl Özel İdaresi bütçesinden 893 bin TL olmak üzere toplam 993 bin TL bütçe ile devam edilen kazılarda, 10 arkeolog, 2 restoratör, 20 öğrenci ve 35 işçi görev yapıyor.

  Denizli Valisi Abdülkadir Demir, AK Parti Denizli milletvekilleri Nihat Zeybekci ve Mehmet Yüksel, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz, İl Genel Meclisi Başkanı Hüseyin Gürlesin ile çok sayıda protokol üyesi Tripolis'e giderek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Milletvekili Nihat Zeybekci, “Denizli'de 20 antik kent var. Denizli, tarih, arkeoloji ve kültür turizminde dünyada bir numara olabilir. Bu konuda iddialıyız” dedi.
  Vali Demir ise, “Tripolis antik kenti Lydia, Karia ve Phrygia bölgelerinin kesiştiği noktada. Toprak kayması sonucu yıkılan antik kentte toprak altında kalan birçok değer bozulmamış. 4 bin 616 metrekarelik alanda yapılan jeo-radar taramasında bunu görüyoruz. Bu yıl Erken Bizans Kilisesi, Kemerli Agora dediğimiz kapalı pazaryeri, ara sokak, Roma dönemi dükkanları ve mozaikli evde yapılan kazılarda önemli bulgulara rastlandı. 2014 Yılında Tripolis turizme açılacak” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı