Ege Haberleri

  Bir haftada 150 bin turist birden gelecek

  Mustafa OĞUZ - Latif SANSÜR, (DHA)
  19.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DOĞU Akdeniz limanlarına yanaşamayan kruvaziyer gemiler için sunulan çekici olanaklarla Türkiye çekim merkezi haline geldi.

  Türkiye’nin önde gelen kruvaziyer operatörü Tura Turizm’in yönetim kurulu başkanı Erkunt Öner, şunları söyledi:“Kuşadası, İstanbul, Marmaris, Antalya ve İzmir limanlarına 34 gemimiz yanaşacak. ABD, İtalya, Almanya ve İspanya’dan turistler ve onları getiren gemilerin mürettebatının alışveriş, müze ve ören yerlerini ziyaretlerinden, gemilerin bağlama ücretlerinden ülkemize en az 50 milyon dolar döviz kalacağını tahmin ediyoruz. Gerek bir haftada gelecek gemi, gerek yolcu sayısıyla tek bir firmanın organize ettiği dünya rekorudur bu.”

  Türkiye’nin kruvaziyer turizminde dünyanın parlayan yıldızı olduğunu söyleyen Öner, sözlerine şöyle devam etti: “34 gemiyle gelecek 150 bin turist için 2 bin otobüs ve 2 bin rehber hizmet verecek. Sadece mayıs ayı için en az bin 500 kişiye de geçici istihdam sağlandı. 215 binden fazla müze bileti alınan yolcuların gelişi restoran ve alışveriş merkezlerinin de yüzünü güldürecek. Gemilerin geleceği kentlerdeki restoranlarda 35 bin kişi için rezervasyon yapıldı.”


  Alsancak’ta dört gemi

  İzmir’de de dün kruvaziyer turizmi zirve yaptı, Costa Allegra, Costa Atlantica, Iber Ocrucerus Celebraton ve Ocean Majesty isimli gemiler Alsancak Limanı’na yanaştı. Günlük turlar dolup taştı. Limanda turistleri turlara götürecek otobüslerde kuyruklar oluştu. Alsancak Liman İşletme Müdürü Turan Yalçın, ilk kez aynı anda dört gemi yanaştığını belirtti, şöyle konuştu: “Ulaştırma Bakanlığımız kruvaziyer turizme büyük önem veriyor. Altyapı çalışmalarıyla dördüncü gemiyi de Alsancak Limanı’na yanaşır hale getirdik. Turistlerin geçeceği yolları asfatladık. Ayak bastı parasının 1 dolar gibi cuzi bir rakam olması kruvaziyer turların artışında büyük rol oynuyor. Kazanan İzmir oluyor. Şu ana kadar gelen hiçbir yolcudan ciddi bir şikayet almadık. Turistler ülkelerine kentimizden memnun dönüyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı