Ege Haberleri

  Bir güzel haber de Moody's'den

  Hürriyet Haber
  27.08.2015 - 11:11 | Son Güncelleme:

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in son raporunda, İzmir Büyükşehir Belediyesinin ulusal ölçekte kredi notunu "Aa3", küresel ölçekte kredi notunu da "Baa3" olarak teyit ettiği bildirildi.

  Belediyeden yapılan açıklamada, raporda, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin birikmiş nakit rezervlerinin kuvvetlendiği, nakit rezervlerin tüm borçların anapara ve faiz geri ödemelerinin 2,2 katı kadarını "rahatlıkla" karşılayabilecek seviyede olduğunun belirtildiği kaydedildi.

  Moody's'in de 26 Ağustos'ta yayınladığı rapora göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ulusal ölçekte kredi notu "Aa3", küresel ölçekte kredi notunu da "Baa3" olarak teyit edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin borç yükü "yönetilebilir" düzeyde oldu.

  Raporda, kredi notlarının İzmir'in yatırım planları için "tutarlı" ve sağlam" faaliyet performansına sahip olduğu ve yeterli likidite düzeyini yansıttığı belirtildi.

  Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin finansal verileri kamuoyuyla paylaşmadaki şeffaflığının Türk standartlarının üstünde olduğu vurgulandı.

  - 2016'da 1,6 milyar lira yatırım harcaması

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin geçen 5 yılda 3,5 milyar lira tutarında yatırım yaptığının kaydedildiği Moody's raporunda, ulaşım, kentsel altyapı gibi alanlara 2015'te 1,5 milyar lira, 2016'da 1,6 milyar lira yatırım öngörüsünün bulunduğu, büyük miktarda finansman açığıyla karşılaşma olasılığının düşük olduğu bildirildi.

  Raporda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin döviz kuru dalgalanmalarına karşı önlem aldığı, oluşturulan risk hesaplarındaki tutarın Avrupa Yatırım Bankası'na yapılacak yıllık borç servisi ödemelerini fazlasıyla karşılayacağının bilgisine de yer verildi.

  - Kocaoğlu: "Memnuniyet verici"

  Moody's raporunu değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediyenin finans yapısında son 11 yılda alınan mesafenin memnuniyet verici olduğunu belirtti. Yaptıkları uygulamalar ve şeffaflığın Türk standartlarının üzerinde olmasının bir tesadüf olmadığını ifade eden Kocaoğlu, bu bilinçle çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in de geçen hafta yayınladığı 2015-2017 raporunda olumsuz iç ve dış ekonomik koşullara rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin borç servislerini "rahatlıkla karşılayabilecek kapasitede" olduğu belirtilmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı