Ege Haberleri

  Bir garip ziyaret

  Hürriyet Haber
  19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MHP Çanakkale İl Başkanı Mehmet Doğan, 2 partiliyle Devlet Hastanesi'ne gece gidip görevlileri gözledi, soru sorup not tuttu. Bu davranış tepkiyle karşılandı.

  Vardiya denetimi

  ÇANAKKALE'de MHP İl Başkanı Mehmet Doğan, geçen cuma saat 22.30 sıralarında 2 partili arkadaşıyla Devlet Hastanesi'ne gitti. MHP'liler, Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un başlattığı vardiya uygulamasını denetledi.

  Sorular ve notlar

  ÖNCE göz polikliniğine gelen Doğan, hemşirelere akşam vardiyasındaki doktorların görev başında olup olmadığını sordu. Doğan ve yanındakiler sonra da poliklinikleri teker teker dolaşıp not tuttu.

  Ancak bizde olur

  DENETİMİN duyulması tepki yarattı, Tabip Odası olayı kınadı, kamu kurumlarıyla ilgili şikayetlerin siyasi partilere iletilmesinin Türkiye'ye özgü olduğunu bildirdi, denetçilerin cezalandırılmasını istedi.

  Tabip odası

  Özür dilemeliler

  TABİP Odası Başkanı Dr. Zafer Doğan, yazılı açıklama yaparak olayı kınadı. Doğan, şöyle dedi:

  ‘‘Benim de görev yaptığım ortopedi polikliniğe gelip hemşireye nerede olduğumu sormuşlar. Hemşire odamda olduğumu, ihtiyaç halinde çağrılacağımı söylemiş. Bu kişiler poliklinikleri gezip tüm doktorları kontrol etmiş. Hastaneleri kimlerin denetleyebileceği kanunlarla belli. Kendi bakanları, halk dalkavukluğu uğruna, hiçbir ülkede örneği bulunmayan vardiya uygulaması başlattı. Bunun iyi işleyip işlemediğinin denetlenmesi de, aynen bu vardiya anlayışına yakışır bir tutum. Hastane ya da kamu kurumlarından kaynaklanan şikayetlerin siyasi parti örgütlerine iletilmesi ülkemize özgü bir acayiplik. Buna rağmen siyasi parti görevlilerinin bu şikayetleri ulaştıracakları makamları atlayarak ve bizzat infaz gibi bir görev üstlenmeleri acayipliği ise kamu çalışanlarınca kabul edilemez. Derhal sağlık müdüründen ve başhekimden özür dilemelerini bekliyoruz. Evlerini çocuklarını bırakarak özveriyle vardiya çalışmasına katılan onurlu hekimler ve onurlu sağlık çalışanları adına, siyasi partili davranışına yakışmayan, ‘Teftiş ziyareti’ yapanları ve zihniyetlerini şiddetle kınıyor, değerlendirmeyi kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.’’

  BAŞHEKİM

  Normal bir olay

  BAŞHEKİM Dr. Ümit Tuna ise doktorların bu durumdan şikayetçi olmadığını savundu. Tuna MHP'lilerin hastaneye geldiğine tanık olmadığını belirtti, ‘‘Ancak duyduğuma göre görevliler işinin başında mı değil mi diye bakmışlar. Hiçbir doktor bu konuda şikayette bulunmadı. Kamuya açık bir hastanede görevlilerin görev başında olup olmadığı tüm vatandaşlar tarafından kontrol edilebilir. İsteyen herkes görevlilerin işini engellememek şartıyla vardiya sisteminin çalışıp çalışmadığını görmek için gelebilir. Önemli olan doktorlarımız görev başında mı, değil mi. Doktorlarımız vardiya sistemini benimseyerek yürütüyor, şimdiye kadar hiçbir problem yaşamadık’’ diye konuştu.

  İL BAŞKANI

  Merak yüzünden

  MHP İl Başkanı Mehmet Doğan ise gözündeki rahatsızlık nedeniyle iki partili arkadaşıyla hastaneye gittiğini, göz polikliniğinin doktoru ve hemşiresini yerinde bulamayınca merakla diğerlerini de gezdiğini söyledi. Doğan, ‘‘Ancak bu denetim değil, meraktır. Hastanedeki gözlemlerimi şikayet olarak dile getirmedim, kimseye de bahsetmedim. Ancak bir vatandaş olarak hastaneye gelip gitmemizden rahatsız olanlar varsa yapabileceğimiz bir şey yok’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı