Ege Haberleri

  Bir ay sonra ışık görünecek

  Utku BOLULU, (DHA)
  02.01.2015 - 01:02 | Son Güncelleme:

  İZMİR programına Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’i ziyaret ederek başkalan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan,İzmir - Aydın otoyolunda ihtiyaç duyulan 3 üst geçidin yapılacağını, Menderes - Gümüldür arası bölünmüş yol proje ihalesinin askıya çıkarıldığını, Seferihisar, Kuşadası ve Selçuk’a uzanan yol için ihalenin tamamlandığını, yoğunluğu fazla olan tüm güzergahlara bölünmüş yol yapılacağını, Konak Tüneli’nin mayısda hizmete açılacağını söyledi.

  Sabuncubeli Tüneli projesinde yüklenici firmanın iflas etmesi nedeniyle 4 Kasım’da çalışmaların durduğunu hatırlatan Bakan Elvan, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün firmaya gerekli uyarıları yaptığını ifade ederek, “Arkadaşımıza bir süre verildi. Birkaç alternatif çözüm var. Toplam 60 milyon dolarlık bir proje. Kimse merak etmesin, devletin hiçbir işi yarım kalmaz, hele bizim dönemimizde hiç kalmaz” dedi.

  Konak’ta büyük yol alındı
  Konak Tüneli inşaatını inceleyen Bakan Lütfi Elvan, tünelin İzmir için son derece önem arz eden bir proje olduğunu, özellikle Konak Buca ve Karabağlar arasında ciddi rahatlama sağlayacağını, Yeşildere Caddesi'ne bağlantısının bulunacağını ve Alsancak trafiğini de rahatlatacağını kaydetti. Kazı çalışmalarının yüzde 95'inin tamamlandığını ifade eden Elvan, "Ocak ayının ortalarına
  doğru ışığı göreceğiz. Hedefimiz mayıs ayında hizmete sunmak. Çalışmalarımız çok yoğun devam ediyor, herhangi bir sorunumuz yok" dedi.

  ÇED için dava şaşırtıcı
  Konak Belediyesi'nin tünel için ÇED raporu alınması gerektiğine ilişkin açtığı davayı da hayretle karşıladığını söyleyen Elvan, “Biz bunu hizmet için yapıyoruz. Bir belediyenin dava açmasını, hele hiçbir yasal altyapısı olmayan bir dava açmasını yadırgıyoruz. Bu konuda sıkıntımız yoktur, son derece rahatız. Tüm süreçler tamamlandıktan sonra çalışmalara başlanmıştır” dedi. Elvan, bölgede hiç sondaj yapılmadığına ilişkin eleştirilere de “Burada 60'ın üzerinde sondaj yapıldı. Efendim ağaçlar kesiliyor diyorlar. Bugüne kadar ağaçların tamamının deplasesi gerçekleşti Büyükşehir Belediyesi ile. Kalan az sayıda ağacın deplasesini arkadaşlarımız yapacak. Bir taraftan yolları, diğer taraftan yeşillendirme çalışmaları yapıyoruz” diye cevapladı. Elvan, “Yasalara aykırı en ufak bir işlem yapılmamıştır bu tünelde. Siyaset yapma arenası tüneller değil, hizmetle-rdir. Siyaseti başka yerde de yaparız. Biz İzmir'in tek ses olmasını istiyoruz. Biz hizmet yapmak istiyorsak bize de engel olmayın” diyerek, 250 milyon liralık harcama yaptıklarını da kaydetti.

  Hazır olan projeler
  Elvan, İzmir'de açılışa hazır projeler arasında Menemen Harmandalı Otoyolu Çeşme Alaçatı Karayolu, Menemen Çukurköy koyu, Yeni Şakran Cezaevi yolu, Belevi Selçuk Meryemana Yolu, Kemalpaşa Ansızca Köprülü Kavşağı’nın bulunduğunu ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı