Ege Haberleri

  Binbir yüzlü çeteye baskın

  Hürriyet Haber
  28.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cep telefonlarından aradıkları vatandaşları, ödül kazandıklarını, haklarında yasal takip olduğunu söyleyerek kandıran ve kontör göndermelerini sağlayıp dolandıran şebeke çökertildi.

  Türkiye’nin birçok bölgesinde vatandaşların kontör dolandırıcılarının kurbanı olmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü koordinesinde çalışma başlatıldı.

  6 ay süren takip

  Yaklaşık 6 ay süren araştırmalar sırasında, İzmir’deki dolandırıcıların da kimlikleri tespit edildi. Şebekenin sahibi olduğu 8 telefon firmasına bağlı 22 şubenin de aralarında bulunduğu 30 işyerine eş zamanlı baskınlar düzenlendi. Operasyon kapsamında, 15 kişi gözaltına alındı. Baskınlara, İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu görevlileri de yer aldı. Zanlıların, cep telefondan aradıkları kişileri, ödül kazandıklarını, çeşitli soruşturmalar çerçevesinde haklarında yasal işlem başlatıldığını ve numaralarının suçlarda kullanıldığını söyleyerek kandırdıktan sonra kontör isteyip dolandırdıkları belirlendi.

  13 kişi serbest kaldı

  Zanlılardan 13’ü ifadeleri alındıktan sonra savcının tamilatıyla serbest bırakıldı. N.Y. ile Y.T. ise, kişisel verilerin usulsüz olarak kullanılması, sahtecilik ve dolandırıcılıktan adliyeye sevkedildi.

  Hakim ve savcıları da dolandırdılar

  Emniyet Genel Müdürlüğü, İzmir, Ankara, İstanbul ve Şanlıurfa başta olmak üzere 51 ilde operasyon düzenledi. Çökertilen kontör dolandırıcılığı şebekesinin, dar gelirlileri kampanyadan para vaadi, hakim, savcı, öğretim üyesi gibi kişileri ise terör örgütü Ergenekon ve PKK soruşturmaları tehdidiyle dolandırdıkları belirtildi.

  15 kişi gözaltına alındı

  Emniyet Genel Müdürlüğü’nün İzmir, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere yaptığı operasyonun İzmir ayağını oluşturan baskınlarda, 8 firmanın 22 şubesinde arama yapıldı. 15 kişi gözaltına alındı. Operasyonun İstanbul, Ankara ayağında gözaltıa alınanlar Şanlıurfa’ya gönderildi. Bu arada, İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu görevlilerinin de işyeri sahiplerine toplam 130 Bin TL para cezası uyguladıkları öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı