Ege Haberleri

  Binaların DNA’sı BES ile değişiyor

  Hürriyet Haber
  18.10.2011 - 23:01 | Son Güncelleme:

  İNŞAAT sektöründe yıllardan beri kesin çözüm bekleyen sorunlar deprem güvenliği, artık demir ve maliyet fazlalığı ile bunlara bağlı çevre kirliliğine karşı Özerdem Demir, çözüm sunuyor.

  Türkiye yapı sektörünü Demir Bağlantı Elemanları Sistemi (BES) ile tanıştıran firmanın İdare Müdürü Gültekin Çolak, BES’in inşaat sektöründe bir milat olduğunu söyledi.

  Erdoğan Erdem tarafından Aliağa’da 30 bin metrekarelik açık alanda kurulan şirket, iki kapalı fabrikada faaliyetini sürdürüyor. Çolak, “Nasıl ki hücrenin yapı taşı DNA ise, her türlü binanın da yapı taşı artık bağlantı elemanı BES olacak. Sistemle, binanın sarsıntıda çökmesi engellemekte, dolayısıyla üst düzey deprem güvenliği sağlanmış olmaktadır. Kaynak veya telle bağlama yerine bu yöntemle birbirlerine bağlanan demirlerin en şiddetli depremlerde bile kopmayacağı çekme testleri ile kanıtlanmıştır” dedi. Ayrıca mimari çözümleri kolaylaştırması, nakliye ve işçilik maliyetini azaltması açısından da yararlı olan sistemin, inşaatlarda demir donatı bağlantılarında “bindirme” yapılması ile ortaya çıkan demir kaybı ve işçilik maliyet artışını önlediği belirtildi.

  MEVZUATTA VAR

  Şubat 2000 tarihli Türk Standartları 500’de inşaat projeleri için öngörülen ve çapı 30 milimden büyük demir donatı çubuklarında zorunlu tutulan uygulamanın, buna rağmen Türkiye’de çok yaygın olmadığı belirtildi. Özerdem firması, tüm dünyada nükleer santrallerde kullanılması zorunlu olan BES’in Balkanlar, Rusya, Kafkaslar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölge distribütörlüğünü de üstlendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı