Ege Haberleri

  Bilgisayara karşı oyun

  Hürriyet Haber
  29.04.2010 - 22:11 | Son Güncelleme:

  O. Nuri BOYACI DENİZLİ, (DHA)Denizli’de Kadın Gelişim ve Kültür Derneği, çocukları internet bağımlılığından kurtulup unutulmaya yüz tutan eski oyunlara yöneltmek için, “Oyun Hayattır Projesi” başlatıyor.

  DENİZLİ’de Kadın Gelişim ve Kültür Derneği (KAGED), çocukları internet bağımlılığından kurtulup unutulmaya yüz tutan eski oyunlara yöneltmek için “Oyun Hayattır Projesi” başlatıyor. Projeye belediye ve Milli Eğitim Müdürlüğü de destek veriyor.

  Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, çocukların öğrenim hayatları dikkate alındığında, bilgi kaynağı olarak bilgisayar ve internetin öne çıktığını kaydetti, bunun olumsuz yanının oyunlara bağımlılık olduğunu bildirdi. Bu bağımlılığı aşmak ve çocukların unutulan yakar top, körebe, köşe kapmaca, ip atlama gibi oyunları oynamaları için projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Oğuz, “Çocuklar bilgisayar başında hırçınlaşıyor. Eskisi gibi bu oyunları oynarlarsa fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak da rahatlayacaklar, enerjilerini atacaklar. Projeye Kınıklı Basma Boya Sanayi İlköğretim Okulu’nda pilot olarak başlayacağız. Gönüllü öğretmenlere ve velilere bu konuları anlatacağız. Çocukları zararlı olan sanal ortamdan uzaklaştıracağız” dedi.

  Sokaklarda görelim

  KAGED Başkan Yardımcısı İlknur Kara de, çocukları sokaklarda görmek istediklerinin altını çizdi. Öğrencilerin, okuldan çıktıktan sonra eve ve bilgisayara bağımlı hale geldiğini vurgulayan Kara, “Eve gelince hemen internetin başına geçiyorlar ve zamanla bağımlısı oluyorlar. Bu projeyle unutulmaya yüz tutmuş oyunları tekrar çocuklarımıza oynatıp, bilgisayar bağımlılığından kurtaracağız” diye konuştu.Belediye Başkan Yardımcısı Nilgün Ök de, “Belediyenin yeşil alan ve parkları da var. Bu sayı her geçen gün artıyor. Bu alanlarda çocuklarımız eski oyunları oynayabilecek” diye konuştu.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı