Ege Haberleri

  Bilgisayar oyunuyla fizik tedavi

  Hürriyet Haber
  24.08.2014 - 01:25 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ekonomi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gazihan Alankuş tarafından geliştirilen oyunda, rehabilitasyon egzersizleri hastalar için daha motive edici hale getirildi. Hastalar, hem iyileştirme hareketlerini yapıyor hem de oyun oynayarak puan kazanıyor.

  Yrd. Doç. Dr. Alankuş, felç geçiren hastaların tedavisine yönelik bir proje üzerine yöneldiğini belirterek, "Felç geçiren hastaların rehabilitasyon egzersizlerinin oyunla nasıl daha motive edici bir hale getirileceğinin yanıtını aradık. Hastaların her gün aynı egzersizi yüzlerce kez yapması gerekiyor. Böyle olunca fizyoterapistlerle çalışarak bilgisayar oyunu geliştirdik. Oyunda, uçan bir balon var. Hasta vücuduna takılan bir hareket sensörü sayesinde oyunu oynayabiliyor. Hasta kolunu kaldırdıkça oyundaki uçan balon yükselip alçalıyor. Hasta vücudunu yana yatırırsa balon da yana yatıyor ve puan kaybettiriyor. Hasta, ancak vücudunu düzgün tutarak kollarını yukarı-aşağı oynattığında ödüller kazanıyor. Böylece egzersizler daha düzgün yapılıyor" dedi.

  "TÜBİTAK PROJESİ OLDU"
  Bir hastanın 6 hafta boyunca her gün 1 saat oyunu oynaması sonucunda hareketlerinde gözle görülür ilerleme kaydettiklerini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Alankuş, hareket algılayıcılar sayesinde hastanın yanlış hareket yaptığında sistemin uyarı verdiğini, oyunda puan kaybettiğini söyledi. Oyunda hasta hareket ettiği sürece balonların yükseldiğini, engellerin bulunduğunu bunun yine hareketlerle aşıldığını anlatan Alankuş, "Amacımız hastanın hareketlerini düzgün şekilde yapmasıdır. Şimdi çalışmamızda bir adım daha ileri giderek, TÜBİTAK projesi geliştirdik. 2 yıl sürecek projemiz kapsamında İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikoloji Bölümü ile birlikte çalışacağız. Psikoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Hakan Çetinkaya ve Doç. Dr. Seda Dural ile birlikte yazılımı geliştireceğiz. Psikoloji Bölümümüzdeki beyin görüntüleme cihazını kullanarak, bu öğrenmeler beyinde gerçekleşiyor mu, hangi ölçüde gerçekleşiyor araştıracağız" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı