Ege Haberleri

  Biber gazı davası

  Bahri KARATAŞ, (DHA)
  15.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Barosu, toplumsal gösterilerde kimyasal gazlar içeren materyallerin kullanımının yasaklanması istemiyle bakanlığa yaptığı başvurunun reddi üzerine yargıya başvurdu.

  İZMİR Barosu, toplumsal gösterilerde kimyasal gazlar içeren materyallerin kullanımının yasaklanması istemiyle İçişleri Bakanlığı’na yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine, idari işlemin iptali istemiyle dava açtı.

  Baro Başkanı Sema Pekdaş, gaz bombalarının insan sağlığını olumsuz etkilediğinin bilim adamlarınca açıklandığını söyledi, “Emniyet güçleri tarafından kullanılmaması için İçişleri Bakanlığı’na başvuru yaptık. Bakanlık verdiği cevapta, kullanılan gaz mühimmatlarının insan sağlığı üzerinde kalıcı etkisi olmadığını, zarar verdiği ve ölüme neden olduğuna dair resmi raporlara intikal eden konu olmadığını belirtip talebimizi reddetti” dedi.

  Yönetim karar verdi

  İzmir Barosu Yönetim Kurulu’nun, bu idari işlemin iptali için dava açmasına karar verdiğini ve davanın da açıldığını söyleyen Pekdaş, “Bakanlığın, ‘Elimizde bu maddeden ölüm olayı gerçekleştiğine dair rapor yok’ demesi yanlış bir ifadedir. Ülkemizde meydana gelen çok sayıda ölüm ve yaralama olaylarının yanı sıra yurt dışında da C ve CS gaz muhimmatının kullanılması sonucu ölüm ve yaralanma olayları tespit edilmiştir. Geçen nisandan bu yana sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yapılan gösterilerde gaz bombasına maruziyetten kaynaklanan yaralanma ve ölümlü 36 olay gerçekleşmiştir. Toplantı ve gösteri yapma hakkı en temel insan hakkıdır. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 5’inci, Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin 7’nci ve BM İşkence ve Diğer Zalimane Gayriinsani ve Küçültücü Muamele ve Cezaya Karşı Sözleşme’nin 1’inci maddesi ihlal edilmektedir. Bunu ihlal eden kimyasal silahların güvenlik güçleri tarafından kullanılmasında ısrarcı olan İçişleri Bakanlığı’nın sözü edilen idari işleminin iptali için Baro olarak dava açtık” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı