Ege Haberleri

  Beyin göçü yerine beyin gücü ihracı

  Hürriyet Haber
  19.06.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de kurulması planlanan Teknokent Projesi konusunda Yüksek Teknoloji ile Fransız CICOM arasındaki anlaşmazlık giderildi. EGİAD Başkanı Elmasoğlu tüm Egeliler’i projeye sahip çıkmaya çağırdı.

  EGE Genç İşadamları Derneği’nin (EGİAD) dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Fransız CICOM ile Urla’da yap-işlet-devret modeliyle kurmayı planladığı teknokent için ortak aranıyor. EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Elmasoğlu, “İzmir’in gurur duyacağı çok ortaklı bu projeye tüm Egelileri davet ediyoruz” dedi.

  İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) kampusu içinde 4 milyar dolar yatırımla kurulup, 20 bin kişiye istihdam sağlaması beklenen “Teknokent Projesi”nde ışık göründü.

  Teknoloji bölgesi ilan edilen 2.1 milyon metrekarelik alanın işletme hakkını elinde tutan İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş. (İZTEKGEB) ile anlaşma noktasında son aşamaya geldiklerini açıklayan Elmasoğlu, kısa süre içinde imzaların atılacağını söyledi.

  Çaba harcayın

   Elmasoğlu, “Teknokenti kuracak olan Fransız CICOM anlaşma mektubunu gönderdi. Bu mektup İZTEKGEB’in hukukçuları tarafından inceleniyor. Bu süreç devam ederken, kuracağımız CICOM Türkiye şirketinin olası ortaklarını belirlemek istiyoruz. Amacımız sermayeyi mümkün olduğunca tabana yayıp, yatırıma bir an önce başlamak” diye konuştu. Cemal Elmasoğlu, Teknokent’in hiçbir kişi veya kurumun değil, İzmir’in projesi olduğunu, resmi-sivil her kurumun çaba  harcaması gerektiğini anlattı.

  KULUÇKA MERKEZİ

  Elmasoğlu, Teknokent ile İzmir’in teknoloji ile yoğrulan bir kent haline geleceğini, kurulacak “kuluçka merkezi” ile genç nüfusun iş hayatına hazırlanacağını ifade etti. Böylelikle en büyük sorun olan beyin göçünü önleyip, beyin gücü ihracatı sağlanacağını anlatan Elmasoğlu, “İzmir bilişimle kalkınacak” hedefinin gerçekleşeceğini kaydetti, “İzmir’e yakışan bu projenin bir an önce hayata geçmesine çabalıyoruz” dedi.

  35 YILLIK SÜRE

  İşletici olması planlanan Fransız CICOM International şirketinin Teknokent Projesi’ni yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirip, 35 yıl sonra İYTE’ye devredeceğini anlatan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Elmasoğlu, projenin genç nüfus açısından önemine değindi. Elmasoğlu, Teknokent’in sadece Ege değil, Türkiye için çok  önemli bir lokomotif olacağını ve İzmir’e “sınıf atlatacağını” ifade etti.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı