Ege Haberleri

  Beyaz meleklerin derdi çok büyük

  Ramazan ÇETİN / (DHA)
  02.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Denizli Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Hemşirelik ve Sorunları konulu konferansta konuşan Sağlık Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Nevin Kuzu, olumsuzluklar yüzünden hemşirelerin sekreterlik, teknisyenlik, laborantlık, kayıt gibi işleri de yapmak zorunda kaldıklarını bildirdi.

  Bu yüzden hemşirelerin asıl işlerini profesyonelce yerine getiremediklerini vurgulayan Kuzu, şunları söyledi:

  MESLEĞİ BIRAKIYORLAR

  "Hemşire yetersizliğinin çok boyutlu bir sorun olduğu ve altında yatan nedenlerin göz ardı edildiği görülüyor. Geleceğe dönük etkili bir hemşire planlaması için politikacıların, yöneticilerin ve araştırıcıların birlikte çalışması gerekir. Yüksek öğrenimdeki eğitim alt yapısı yeterince desteklenmediği için öğrenci kontenjanları talebi karşılamıyor. Hemşireler, çalışma koşullarının olumsuzluğu nedeniyle ya meslek dışı alanlara kayıyor ya da erken yaşta emekli oluyor. Yasal düzenlemelerle hemşirelerin çalışma koşulları bir an önce düzeltilmeli. Eğitimciler olarak bizlere düşen sorumluluk ise profesyonel hemşireliğe geçişi sağlayan eğitim programları geliştirmek olmalı."

  GÖREV BİLİNCİNE ÖVGÜ

  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zafer Aybek ise sağlık hizmetlerinin

  sürekli ve kaliteli olarak sunulabilmesinin ancak hekim, hemşire, ebe ve diğer çalışanlarından oluşan ekiple mümkün olabileceğini dile getirdi. Aybek, "Ülkemizde hemşire sayısı ve dağılımının arzulanan düzeye ulaşamaması, bir hemşireye düşen nüfusun fazlalığı, hemşirelerin yaşadıkları sosyal ve ekonomik sorunlar, özlük ve çalışma şartlarındaki olumsuzluklar bilinmektedir. Ancak tüm bu olumsuzluklara karşı bütün hemşirelerimiz kendilerine düşeni, görev bilinci ve sorumluluğu içerisinde büyük bir gayretle yerine getirmeye çalışıyorlar" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı