Ege Haberleri

  Beyaz açılış

  Hürriyet Haber
  06.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmirli bir grup avukat, yeni adli yıl açılışını beyaz cüppe giyip Atatürk Anıtı'na beyaz karanfil bırakarak yaptı

  TÜRK Hukuk Enstitüsü İzmir Şubesi Başkanı Çiler Savaşan ve yönetim kurulu üyeleri, yargı sisteminin sorunlarına dikkat çekmek için başlayacak yeni adli yıl öncesinde inginç bir yönteme başvurdu; beyaz cüppe giyerek Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na beyaz karanfil bıraktı.

  SAVAŞAN, anayasada yasama, yürütme ve yargı erklerinin eşitliği ilkesine rağmen uygulamada durumun farklı olduğunu öne sürdü, ‘‘Kararname ile yasayı birbirine karıştıran, hakimleri savcıları memurlaştıran, kerameti kendinden menkul hukuk anlayışı anayasayı çiğnemek pahasına yıllardır bu eşitliği gözardı etmiştir’’ dedi.

  TÜRKİYE'DE yargıya ayrılan payın yüzde 1'lerin altına düştüğüne dikkat çeken Savaşan, yasalardaki bazı yanlışlıklar ve yetersizlikler de eklenince halkın bağımsız yargıya olan güveninin sarsıldığını, adi suçlarda büyük artış yaşandığını söyledi.

  İŞLEMEYEN hantal bir adalet istemedikleri için adli yıl açılışını beyaz cüppe giyerek gerçekleştirme gereği duyduklarını belirten Savaşan ‘‘Kara kirin, kuşkunun rengidir. Kara tüm çirkinlikleri, kiri ve kuşkuyu tıpkı gecenin karanlığı gibi örter. Tarafsız bir yargı ve temiz adalet istiyoruz. Tüm düşünce ve inançlara eşit uzaklıkta, yansız, meşru, akılcı, dürüst, temiz, bembeyaz bir yargı istiyoruz’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı