Ege Haberleri

  Berlin Filarmoni Orkestrası Konseri Efes Antik Tiyatro'da

  İZMİR (DHA)
  13.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Efes Antik Tiyatronun müziğe, dinleyicilerin muhteşem akustiği ve atmosferiyle antik tiyatroya olan özlemini Berlin Filarmoni Orkestrası giderecek.

  Restorasyona Konser Arası

  Dört yıldır kazı ve restorasyon çalışmaları sürdürülen Efes Antik Tiyatro'nun belli bölümleri, 26. Uluslararası İzmir Festivali özel konseri için açılacak. Dünyanın en iyi orkestralarından biri olarak kabul edilen, Sir Simon Rattle yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası (Berliner Philharmoniker) 28 Eylül Cuma günü saat 20.00'de Efes Antik Tiyatro'da çalacak. Dünyanın hayran olduğu harika kardeşler Efe ve Fora Baltacıgil konsere solist olarak katılacak.

  İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın 4 Haziran - 28 Eylül tarihleri arasında düzenlediği 26. Uluslararası İzmir Festivali Berlin Filarmoni Orkestrası Konseri ile sona erecek. Bu yıl birisi dijital ortamda dünyanın en iyi üç orkestrası Philharmonia (dijital), Viyana Filarmoni ve Berlin Filarmoni konserlerini programına alan İzmir Festivali, Efes Antik Tiyatro'nun konserlere kapalı olması nedeniyle Efes Ticaret Agorası'na özel sahne kurmuştu.Ancak 28 Eylül'de yapılacak Berlin Filarmoni Orkestrası Konseri için Efes Müzesi, Kazı Heyeti ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonuç verdi. Kazı Heyeti ve Efes Müzesi Müdürlüğü Antik Tiyatronun kendilerince saptanan belli bölümlerinin sadece bu konser için açılabileceğini Bakanlığa bildirdi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın özel izniyle Antik Tiyatro Berlin Filarmoni Orkestrası Konseri için açıldı.

  Sir Simon Rattle yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası 28 Eylül Cuma günü saat 20.00'de Efes Antik Tiyatro'da vereceği konsere Schubert'in “Bitmemiş Senfoni”si ile başlayacak. Ardından Efe Baltacıgil ve Fora Baltacıgil'in solistliğinde Bottesini'nin “Viyolonsel ve Kontrbas için düzenlenmiş “Grand Duo Concertant”ını seslendirecek. Konser Beethoven'in “La Majör 7. Senfonisi  ile sona erecek.

  BİLETLER GEÇERLİ

  Berlin Filarmoni Orkestrası konseri için çalışmalara ara verilen Efes Antik Tiyatroda restorasyonu tamamlanan bölümler izleyiciler için kullanılabilecek. Efes Ticaret Agorası için hazırlanan oturma planı aynı bilet kategorileri korunmak kaydıyla, Efes Antik Tiyatro'ya göre adapte edildi. Bu durumda izleyiciler, antik tiyatronun muhteşem akustiğinin yanı sıra düz sıralar halinde değil amfi düzeni içinde konseri izleme fırsatı bulacaklar. İzmir'de yılın sanat olayı kabul edilebilecek konserin biletlerinin satışı Biletix'de sürüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı