Ege Haberleri

  Bergama’ya ilk kazma vuruldu

  Hürriyet Haber
  21.01.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kamulaştırma çalışmaları tamamlanan Bergama Organize Sanayi Bölge-si’ne ilk yatırım CM Granit’ten geldi. 1,5 milyon liraya mal olan tesiste işlenecek granit ihraç edilecek.

  İZMİR’in planlı sanayileşme kuşağı kapsamında yer alan Bergama Organize Sanayi Bölgesi’ne (BOSBİ) yatırımlar başladı. Kozak’ta üretilip Dikili limanından Avrupa’ya ihraç edilen granit, artık CM’nin BOSBİ’de kurduğu tesiste işlenerek sevkedilecek.

  Limana yarım saat

  CM Granit Yönetim Kurulu Başkanı Vahdettin Ülker,  “İhracata yönelik firmalar için BOSBİ ideal konumda. Dikili limanına ve yapımı gündemde olan Çandarlı konteyner limanına yarım saatlik mesafede” dedi.
  CM Granit olarak 800 metrekaresi kapalı 5 bin metrekarelik yatırımlarının diğer granit firmalarına da örnek olmasını isteyen Ülker, şöyle dedi;

  Fazla gelir getirir

  “Granit işlenip kesimi yapıldıktan sonra yarı mamul olarak ihraç edilirse daha fazla gelir getiriyor. Burada graniti kesip işleyen firma çoğalırsa bir pazar gücü oluşur ve yarı mamul halinde ihraç edilen granit bölge ekonomisine çok daha fazla gelir getirir.”

  YOLUMUZ ÇOK AÇIK

  BOSBİ’de ilk yatırımdan büyük keyif aldıklarını söyleyen Bergama Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman, Bergama’nın önümüzdeki yıllarda sanayinin yükselen yeni değeri olacağına inandıklarını belirtti. Kahraman, “İlçemiz bir liman, ihracat şehri olacak. Dikili limanı dışında yapılacak ve üç yıl sonra ilk geminin yanaşacağı Kuzey Ege Konteynır limanı yıllık 4 milyon ton yükleme kapasitesi ile tüm ülkemizin bir ihracat üssü olacak konumda. Bu limana sadece 40 km mesafede olan BOSBİ ise bir lojistik merkezi olacak” dedi.

  DEVAMI GELECEK

  İlk etapta 700 bin Euro’ya malolan tesisle yılda 3 milyon liralık katma değer yaratmayı hedeflediklerini söyleyen Ülker, granitin renklendirilip çeşitlendirildiği bu yatırımı ileride daha da geliştirmek istediklerini söyledi. Ülker, yatırım konusunda başta Bergama Ticaret Odası olmak üzere bölge halkından büyük destek gördüklerini kaydetti.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı