Ege Haberleri

  Belediyelerin kesinti tepkisi

  Hürriyet Haber
  29.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ege Belediyeler Birliği, İZKA’ya belediyelerin bütçelerinin yüzde 1’i oranında kaynak alınmaması için temenni kararı aldı. TBMM, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Hazine’den sorumlu Devlet Bakanlığı’na oranın azaltılması istenecek.

  EGE Belediyeler Birliği Meclisi İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Solunda yapıldı. Birlik ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başkanlığındaki toplantıdan sürpriz bir karar çıktı. Belediye Başkanları’nın İZKA için bütçenin yüzde 1 oranında kaynak aktarma zorunluluğundan şikayet etti. Ödeme yapılmadığında bu kaynağın İller Bankası payından kesilmesinin de belediyeleri zor durumda bırakmasından yakındılar.

  Yeni projeler

  Bu oranın azaltılması için harekete geçilmesi istendi. Başkan Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin İZKA bütçesinin üçte birini karşıladığını, 12 milyon TL aktardığını belirterek “Yüzde 1’lik bütçe payı, yatırımlarda yüzde 3-4 oranına tekabül ediyor. Zaten bir belediye eğer yüzde 30 yatırım yapıyorsa çok büyük başarı. Buna göre yüzde 1’lik bütçe kesintisi belediyelerin yatırımlarını da olumsuz etkiliyor. Oranın düşürülmesi için Ankara’ya başvuralım. Bunun için bir temenni kararı alalım. Ayrıca, borcu olan belediyelerin proje vermesi engelleniyor. Buna da bir çözüm bulunmalı. Bu konuda da düzeltme yapılmalı. Kalkınma için projeler hayata geçmeli” dedi. Bunun üzerine oybirliğiyle yüzde 1’lik payın azaltılması için temenni kararı alındı. Mecliste gizli oyla 7 üyeli encümen seçimi yapıldı. Mevcut encümen üyeleri, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Denizli Çardak Belediye Başkanı Mustafa Kocazeybek, Manisa Kula Selim Aşkın, Tire Belediye Başkanı Tayfun çiçek, Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat durak ve Kütahya Mustafa İçel yeniden göreve getirildi.

  Düzenleme şart

  Ardından, 2009 mali yılı idare ve kesin hesap görüşülüp, oybirliğiyle kabul edildi. Meclis’te turizm bölgelerindeki belediyelerdeki personel sıkıntısıyla ilgili yakınmalar üzerine son dönemde sık sık gündeme getirdiği taşeronlaşma ve sendikalara yaptığı 2 yıl sözleşme oranlarını dondurma önerisinide Kocaoğlu, “Devlet kurumları taşeronlaşma adı altında bir sistemle gidiyor. Taşeron işçisi 564 liraya geçici işçi statüsünde çalışıyor. Bu doğru değil. Biz şu anda üretimde Uzak Doğu ile rekabet edemiyoruz. İşçilik maliyetleri Uzak Doğu’nun çok üzerindedir. Üretmek, kalkınmak zorundayız. Ne 564 liraya geçinmek mümkün ne de aynı işi yapan işçiye 3 bin lira verilmesi doğru. Bunun düzeltilmesi lazım. Muhalefet partisinin belediye başkanı olarak Türkiye Belediyeler Birliği’nde söyledim” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı