Ege Haberleri

  Belediyelerden birliktelik kararı

  Utku BOLULU İZMİR
  19.08.2009 - 21:37 | Son Güncelleme:

  Ege Belediyeler Birliği, Kıyı Ege, Bakırçay, Yarımada, Körfez, Edremit Körfezi Belediyeler Birliği, “İşbirliği, güçbirliği” kararı aldı. Birlikler, Hükümet’ten taleplerini tek ses olarak dile getirecek, üzerlerinde baskı unsuru yaratacak.

  Ege Belediyeler Birliği ve izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Belediyeler Birliği encümeni ve birlik yöneticileriyle toplantı yaptı. İZFAŞ’ta gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan Kocaoğlu, “İzmir ve Ege’deki belediyeler ankara’dan talepte bulunma konusunda tevazu gösteriyor. Ege Bölgesi kendi kendisine yetmeye çalışıyor. Diğer bölgelerin belediye başkanları, milletvekilleri sorunlarının çözülmesi çok daha talepkarlar. Bizler ise daha çekimseriz. Bu bizim en büyük eksikliğimiz. Birlikte haraket edersek sorunlarımızı daha hızlı çözebiliriz” dedi.

  Borçlar silinsin

  Tek yumruk halinde ellerini masaya vuracaklarını  vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “Projeleri konusunda deneyimli belediyelerden görüş alacağız. Eğer hükümetten, Cumhurbaşkanı’ndan, tbmm Başkanı’ndan bir şey talep edilecekse bunu yapacağız” dedi. Kıyı Ege Belediyeler Birliği ve Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, sorunlarının dayanışma içinde çözmeyi hedeflediklerini söyledi. Batur, en önemli sorunlarından birinin Hazine arazileri olduğunu söyledi. Batur, “Hazine arazileri mahalle idarelere devredilmeli. Bu arazilerle 1. derece sit arazilerin takası sağlanmalı”dedi. Kıyı Belediyeler’in turizm açısından  Yunan adalarına vize sorunu olduğunu belirten Batur, 48 saat geçerli özel vize olanağı yaratılmasını da istediklerini belirtti. Batur, “Ayrıca, belediye gelirleri  arttırılmalı.Ecri misil ücretlere düşürülmeli. Kıyı belediyelere imar yetkileri verilmeli. Belediyelerin borçları bir defaya mahsus silinmeli. Ya da faizi silinip ana para 60 ay taksitle alınmalı” dedi.

  Gezilere eleştiri

  Ege Belediyeler Birliği encümen üyesi ve Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, geçmiş dönemlerde Birlik’in sadece gezi düzenleyen bir görünümde olduğunu, oysaki bu tür birliklerin kuruluş amaçlarının belediyelerin sorunlarını konuşulup tartışıldığı, güçlerin birleştirildiği platformlar olduğunu belirterek, “Birlik üyeliğinden istifa kararı almıştık ama Kocaoğlu’nun başkan olmasıyla birlikte geri dönme kararı aldık. Ege’de belediyeler hep tek başına oynuyor. Biraz da horon tepmemiz gerekiyor. Birlikte hareket etmeliyiz. Birbirimize destek olmalıyız. Ege’nin tanımı için izmir’den başlayarak Kütahya, Uşak, Afyon gibi illerin tarihlerini birleştirmeliyiz” dedi. Toplantıya, Birlik Başkanı ve Encümen üyesi belediye başkanları katıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı