Ege Haberleri

  Belediyeler arasında ’okullar geç açılsın turizm canlansın’ önerisi yayılıyor

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  20.08.2015 - 10:55 | Son Güncelleme:

  TERÖR ve siyasi belirsizlikten olumsuz etkilenen ülke turizmini canlandırmak için Fethiye, Bodrum ve Marmaris Belediye Başkanlarının, okulların 14 Eylül yerine, Kurban Bayramı’ndan sonraki pazartesi günü olan 28 Eylül’de açılmasını önerisine, İzmir’in belediye başkanları destek verdi. Başkanlar, "Okullar geç açılsın, turizm canlansın" önerisine katıldı.

  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Fethiye, Bodrum ve Marmaris’in belediye başkanlarının okulların 14 Eylül yerine, Kurban Bayramı’ndan sonraki pazartesi günü olan 28 Eylül’de açılmasını önerisini Milli Eğitim Bakanlığı’na taşıdı. TÜRSAB İzmir Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Rıza Gençay, öneriye destek verdiklerini belirterek, "Turizm şu an zorda. En azından merhem olur" dedi.

  TÜRSAB Başkan Danışmanı Davut Günaydın, okulların Kurban Bayramı’ndan sonra açılması için Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmelerinin sürdüğünü vurgulayarak, "Turizm için kötü bir dönemdeyiz. İran, Almanya ve Ortadoğu ülkelerinden artış var ama kümülatif anlamda düşüş sözkonusu. Okulların bayramdan sonra açılması iç turizmin canlanmasına etki eder. Bunun için algı oluşturmamız gerekiyor. Bununla ilgili bakanlıkla görüşmelerimiz sürüyor" dedi.

  İzmir’de tatilciyle yüzü gülen ilçelerin belediye başkanları da okulların bayramdan sonra açılması durumunda sezonun kesintiye uğramayacağını söyledi. Çeşme Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Dalgıç öneriye destek vererek, "Çeşme’de sorunumuz yok ancak siyasi belirsizlik ve terör nedeniyle ekonomi ağır darbe aldı. Ülke turizmi olumsuz etkilendi. Okulların geç açılmasıyla tatilin kesintiye uğramaz ile sezon kapanmaz ve işletmeler kendini toparlama imkanı bulur. Kıyı Ege Belediyeler Birliği olarak bildiri yayınlayıp, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan talepte bulunduk. Umarım kabul görür" dedi.

  Seferihisar Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer de, "Çok doğru bir öneri, aynen katılıyorum. Biz çok çalıştık. ’Yavaş şehir’ olmanın ekmeğini yiyoruz. Bütün otellerimiz dolu. Ancak bu öneri bir fırsattır" dedi. Foça Belediye Başkanı CHP’li Gökhan Demirağ ise, "Turizm sezonu ne kadar uzarsa o kadar iyi olur. Öneriye destek veriyoruz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı