Ege Haberleri

  Baz istasyonu istemiyoruz

  Yaşar ANTER / BODRUM, (DHA)
  13.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bodrum Gündoğan’da 14 tatil sitesinin bulunduğu bölgeye iki yıl önce dikilen 10 metrelik iki direğe bir GSM şirketi iki baz istasyonu yerleştirdi.

  Baz istasyonları, Gündoğan Belediyesi’nin tabelalarıyla gizlendi. İstasyonlar çevredeki site sakinlerini isyan ettirdi.

  Site sakinlerinden yaklaşık 50 kişi, baz istasyonlarının önünde toplanarak, "Baz istasyonu istemiyoruz", "Vur vur inlesin Başbakan dinlesin", "Sağlık hakkımız söke söke alırız" sloganları bağırdı.

  Çok geç anlayabildik

  Grup adına bir açıklama yapan emekli banka müdürü Ediz Dilsiz (59), baz istasyonlarının konulduğu çevrede yaz aylarında yaklaşık on bin kişinin yaşadığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

  "Halkın sağlığı ile oynayanlarla bir yıldır mücadele ediyoruz. Ancak, sonuç alamadık. Sırf para kazanmak uğruna, halkın sağlığı hiçe sayarak çifter çifter baz istasyonlarının sitelerin ortasına konulup, üzerlerinin belediye aracılığı ile kamufle edildiğini bir yıl sonra anlayabildik. Belediye, ’Gündoğan’ı ve ülkemizi seviyoruz’ yazısı tabela yerleştirip birde üzerine Atatürk fotoğrafı yapıştırınca sevindik. Meğerse altında baz istasyonu varmış. Cep telefonlarını baz istasyonu kaldırılıncaya kadar kullanmama kararı aldık. 5 bin imza toplayıp belediye, valilik ve ilgili GSM şirketine göndereceğiz."

  Bir yıllık sözleşme

  Gündoğan Belediye Başkanı İbrahim Bilgi, baz istasyonlarının bir yıllık sözleşmelerinin kaldığını belirterek, "Bu konuda yoğun şikayet aldık. Konuyu, GSM şirketine ilettik. Ancak baz istasyonunun kurulma izni, valilik ve diğer kurumlardan alındığı için yaptırım veya iznini iptal etme gibi bir yetkimizi yok. Ancak bir yıl sonra, izin süreleri dolduğunda yerleşim yerinin dışına taşınması için gereğini yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı