Ege Haberleri

  Bayramlaşmada hijen uyarısı

  Turan GÜLTEKİN/ İZMİR (DHA)
  27.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, Kurban Bayramı’nda vatandaşlardan bayramlaşmamalarını istemeyeceklerini dile getirerek, “Bayramlaşın ama hijyen kurallarına uyun” dedi, sürücüleri de uyardı.

  Domuz gribi salgının ilk başladığı günlerde “Bir süre tokalaşmak öpüşmek yerine el sallayarak selamlaşalım” diyen İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, Valilikte düzenlenen bayramlaşma töreninde tokalaşmak zorunda kaldı.
  DİKKAT EDİLMELİ
  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı törende kamu kurumu yöneticileri ve Valilik çalışanlarıyla bayramlaşan Vali Kıraç, mecbur kalmadıkça el sıkışmamak gerektiğini, ancak bayramların zorunluluk oluşturduğunu belirtti.Kıraç, “Kurban Bayramı nedeniyle hijyenik kurallara uymak koşuluyla el sıkışılabilir. İnsanlarla el sıkışmamak mümkün değil. Ancak dikkat etmek gerekiyor. En azından el sıkıştıktan sonra elleri dezenfekte etmek lazım. Kurban Bayramını kutlayacağız. Bayramlar insanların birbirlerine yakınlaştıkları günler. Birbirinizi görmeyin demiyoruz. Elbetteki insanlar birbirini görecek ama hijyenik şartlara uymalarını istiyoruz” dedi.
  HAYVANA EZİYETE CEZA
  Kurban Bayramı dolayısıyla ilde gerekli bütün tedbirlerin alındığını belirten Vali Kıraç, vatandaşlardan kurban ibadetini yerine getirirken gerek dini gerekse de hijyen kurallarına uymalarını istedi. Kurban kesimini denetlemek için bir komisyon kurduklarını, komisyonun polis ve belediye zabıtası ile birlikte çalışacağını ifade eden Vali Kıraç, kurallara uygun olmayan kesim ve hayvanlara eziyet belirlendiği takdirde gerekli cezanın anında kesileceğini söyledi.
  VALİ SÜRÜCÜLERİ UYARDI
  Vali Kıraç ayrıca bayram dolayısıyla vatandaşların yakınlarını görmeye gideceklerini, şehirlerarası yollarda trafik yükünün artacağını, buna karşın tüm önlemlerin alındığını söyledi. Vali Kıraç, yolların kan gölüne dönmemesi için sürücülerin kurallara uymasını da istedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı