Ege Haberleri

  Bayrak çekilecek

  Elif DEMİRCİ İZMİR (DHA)
  08.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de 89 yıldır her 9 Eylül’de tarihi üniformaları içindeki süvariler tarafından hükümet konağına Türk Bayrağı’nı çekme seromonisinin bu yıl yapılmayacağı haberi büyük tepkiye neden oldu.

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay törene müdahale etti ve Hükümet Konağı’na bayrağı süvari birliklerinin çekeceği söyledi.

  STK’lar ayağa kalktı
  Valilik tarafından 9 Eylül törenleriyle ilgili yapılan ilk duyuruda atlı süvari birliği ve bayrak çekme töreni ile Cumhuriyet Meydanı’ndaki geçit töreni yer almadı. Tören programının valilik, belediye ve diğer resmi kurumların yeraldığı komite tarafından belirlendiği duyuruldu. Kutlama prgramında Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği bando eşliğinde Zafer Yürüyüşü, çelenk sunulması, 90. Yıl Zafer Koşusu ve “Bir Destandır 9 Eylül” maket sergisi yer aldı.
  Ancak Kurtuluş Savaşı’na nokta koyan Konak’daki tarihi hükümet konağına bayrak çekilmeyeceğinin duyulması İzmir’deki sivil toplum örgütlerini ayağı kaldırdı, sosyal medyada da uygulama büyük tepki gördü.

  Günay müdahale etti
  Kültür ve Turizm Bakanı, İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, DHA’ya yaptığı açıklamada, yurtdışından yeni döndüğünü, İzmir’de yaşanan 9 Eylül tartışmasını gördüğünde müdahale etme ihtiyacı hissettiğini belirterek, şunları söyledi:
  “Anadolu’da çeşitli illerin, ilçelerin, kasabaların kurtuluş günleri var. Burada her yıl büyük devlet törenleri yerine yerel birimler tarafından kutlanması doğaldır, ama 9 Eylül bu yönetmelik kapsamı içinde değerlendirilecek bir gün değildir. 30 Ağustos’tan sonra zaferin tamamlandığı vatan topraklarının işgalden kurtulduğu son gündür. Aynı zamanda tüm toprakların düşman işgalinden kurtulduğu gündür. Kurtuluş Savaşı’nın başarıyla taçlandığı gündür. O yüzden her yıl rutin olarak kutlanan kurtuluş günlerinden biri olarak değerlendirilemez. İzmir’deki anma törenlerinin şimdiye kadarki geleneğe uygun biçimde yapılması gerekiyor. Yaşanan tartışmalar bana bir yanlış anlamaya müdahale etme anlayışı hissettirdi. İçinde bulunduğumuz milli hassasiyetin doruğa ulaştığı günlerde şimdiye kadar ki uygulama neyse aynen yapmaya devam edeceğiz. Ben de bizzat oraya gelip bunu denetleyeceğim.”

  Yeni program
  Bu açıklamanın yapıldığı saatlerde de İzmir Valiliği’nde törenle ilgili yeni bir program geldi. Bu açıklamada, “Kutlamalar, daha önceden hazırlanan program çerçevesinde il genelinde yapılacak etkinlikler ile kutlanacaktır. Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlama programından sonra, İzmir Valiliği önünde saat 11.30’da atlı birliklerin hükümet konağı binası önünden geçerek Valilik Balkonu’ndaki göndere temsili Türk Bayrağı çekilecektir. Bayrağın göndere çekilmesiyle birlikte İstiklal Marşımız söylenecek” denildi. Kutlamaların akşam programında ise 18.00’de Solo Türk ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi gösterisi yer alacak. Kutlamalar İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek fener alayı ve Zerrin Özer konseri ile sürecek.

  NE DEDİLER

  CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, “Geri adım gibi geliyor bana. Böyle düşünmeleri bizi sevindirdi. Düşmanın yurttan partimizin kuruluş yıldönümü her yıl olduğu gibi en etkili şekilde kutlayacağız” dedi.
  Ak Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, “Bakanımız Ertuğrul Günay, bundan rahatsız oldu ve yazılı bir açıklama yaptı. 9 Eylül Kurtuluş Şenlikleri eskisi gibi yapılacak. Kendisi de katılacak. Üstelik Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da gelebilir. Bayrak da asılacak, süvariler de yürüyecek” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı