Ege Haberleri

  BAT üzüntü yarattı

  Hürriyet Haber
  25.01.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  British American Tobacco’nun, İzmir’deki fabrikasını kapatıp Tekel özelleştirmesinde aldığı Samsun Bafra’daki üretim tesislerine taşınma kararı kentte bulunan sektör temsilcileri arasında üzüntü yarattı.

  BRITISH American Tobacco’nun (BAT), Tire Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasını kapatıp Tekel özelleştirmesinde aldığı Samsun Bafra’daki üretim tesislerine taşınma kararı İzmir’deki sektör temsilcilerinde üzüntü yarattı. Üretimin 30 Nisan 2010’dan itibaren Samsun’da devam edileceği 250’si kadrolu, 350’si taşeron olmak üzere toplam 600 çalışana açıklandı, Samsun’da çalışmaya devam etmek isteyen işçilere başvuru için bu akşama kadar süre verildi. Dünya pazarında üç büyük sigara üreticisinden biri olan ve 2008 yılında Tekel’in sigara bölümünü 1 milyar 720 milyon dolara satın alan BAT, üretimini tek noktada toplamaya karar verince Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde 2002’de kurduğu fabrikayı kapatma kararı aldı. Tire’de 100 bin metrekarelik alanda üretim yapan BAT, Tokat Sigara Fabrikası’nı da geçtiğimiz aylarda kapatmıştı.

  En büyük yabancı yatırımcıydı

  Konuyla değerlendiren Tire Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk ise, BAT’ın Samsun’a taşınma kararının bölge ekonomisi açısından üzücü olduğunu belirterek, “Krone’den sonra bölgedeki en büyük yabancı yatırımcıydı. Bir yabancı yatırımcının bölgeden gitmesi bizim açımızdan üzücü” diye konuştu.

  TEDARİKÇİ DEĞİŞMEZ

  Tütün Eksperleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Çelik de, fabrika taşınsa da firmanın harmanını bozmak istemeyeceği için Ege Bölgesi’ndeki tedarikçilerini değiştirmeyeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Bu gelişmenin, İzmir ekonomisi ve fabrikaya hizmet eden yan sektörler için olumsuz olduğunu vurgulayan Çelik, karını maksimize etmek isteyen şirketin iki ayrı fabrika ve iki ayrı stokla çalışmak istememesinin şaşırtıcı olmadığını dile getirdi.

  İŞÇİLERİN DURUMU

  Tek Gıda İş Sendikası İzmir Şubesi Özel Sektör Şube Başkanı Kemal Köse ise, BAT Türkiye Kurumsal İlişkiler Direktörü Tuna Turagay’ın sendika yetkilileri ile temasa geçerek durumu bildirdiğini söyledi. Köse, sendika üyesi olmayan işçilerin durumu ile ilgilendiklerini de sözlerine ekledi.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı