Ege Haberleri

  Başörtülü öğrenci davasında dekan da dinlenecek

  Turaç TOP / İZMİR, (DHA)
  04.07.2012 - 09:59 | Son Güncelleme:

  Türbanlı öğrencilerin fotoğraflarını çekip derslere sokmadığı ileri sürülen Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Doktor Esat Rennan Pekünlü'nün yargılanmasına devam edildi.

  Duruşma, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı ile güvenlik görevlilerinin dinlenmesi için ertelendi.
  İzmir 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün ikinci kez görülen duruşmaya, hakkında, “eğitim ve öğretim hakkını engelleme” suçundan 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası istenen, tutuksuz sanık Prof. Dr. Pekünlü, şikayetçi öğrenci Fatma Nur Gildal ve tarafların avukatları katıldı. Duruşmada, dinlenen tanıklardan Fatma Günseli Yaşar ile Filiz Dursun, fotoğraflarını çeken Pekünlü ile talimat verdiği güvenlik görevlilerinin derslere girmelerini engellediğini söyledi. Demet Tutar ile Zeynep Çelik ise, Pekünlü'nün, öğrencilerin rızasıyla fotoğraflarını çektiğini söyledi.

  Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Kadri Yakut'ta, YÖK'ten başörtüsüyle gelen öğrenciler hakkında tutanak tutulması ve tespitinin yapılması yönünde bir yazı geldiğini aktararak, Pekünlü'nün, buna istinaden başörtülü öğrencileri yasağa karşı nazik bir dile uyardığını söyledi. 11 ayrı tanığın dinlendiği duruşma, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı, güvenlik görevlileri, olayla ilgili görüntülerin incelenmesi için ilgili kurumlara yazı yazılması için Eylül ayına ertelendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı