Ege Haberleri

  Başkandan kömür kullanımına sitem

  Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)
  06.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, kömür kullanarak kentin havasını kirletenleri duyarlı davranmaya çağırarak, doğalgaz varken, kömür kullanıp yeni doğmuş bebekleri zehirlemeye kimsenin hakkı olmadığını söyledi. Zolan, “Bunun vicdanı sorumluluğu vardır” dedi.

  Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, 36 mahallede katı ve sıvı yakıt kullanımını yasaklayan Mahalli Çevre Kurulu kararına yargının yürütmeyi durdurma vermesi üzerine hukuki sürece uyacaklarını, ancak kömür kullanarak kentin havasını kirletmenin vicdani sorumluluğu olduğunu söyledi.
  Belediye Meclisi’nde İşçi Partili Gökhan Dikmen’in soru önergesine yanıt veren AK Parti’li Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, doğalgaz varken, kömür kullanarak yeni doğmuş bebekleri zehirlemeye kimsenin hakkı olmadığını söyledi. Zolan, “Bu şehirde 2004 yılında hava kirliliğinden kuş uçmazdı. Nefes alamaz halde idik. Şimdi o günler geride kaldı. 2005 yılında doğalgaz Denizli’ye geldi. Doğalgaz en doğru tercihtir. Kömür de Sibirya ve Afrika’dan geliyor. Doğalgaz varken kömür kullanarak yeni doğmuş bebekleri zehirlemeye kimsenin hakkı yoktur. Bunun vicdanı sorumluluğu vardır” dedi. Denizli’nin doğalgaz kente gelmeden hava kirliliğinde Türkiye genelinde ilk üç sırada olduğunu, şu an kirlilik sıralamasında gerilerde kaldıklarını belirten Zolan, “Eğer alternatifi yoksa o zaman kömür kullanıyorsa anlarım. Ama evinin önüne gelmişse o sorumluluk kişiye aittir. Eğer doğalgaz hattı gitmemişse o sorumluluk bizdedir. Burada anlayış farkı var” dedi.
  Hava kirliliği konusunda her siyasi partinin ve sivil toplum örgütünün tek vücut olması gerektiğinin altını çizen Başkan Zolan, “Belediye Meclisi’nde de biz bu konuda birlik olmalı, doğalgaz konusunda ortak payda da buluşmalıyız. İnsanların ve canlıların zehirlenmesinde vicdanı sorumluluk kullanmayanındır. Kömür kullanıyorsa ve bacasına filtre taktırıp sıfır emisyon ile yakıtını yakıyorsa diyecek bir şey yok. Ama hızlı ve kesin çözüm doğalgazdır. Hukuki sürece biz uyarız” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı