Ege Haberleri

  Başkan söz verdi

  Hürriyet Haber
  13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçen yıl hizmete açılan ancak maddi olanaksızlıklar nedeniyle görev yapamayan Sabahat Akşıray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi'ne Başkan Piriştina sahip çıktı.

  İZMİR'de otistik çocukları eğitmek ve yaşam alanları sağlamak için kurulan, ancak maddi olanaksızlık ve ilgisizlik nedeniyle görevini yapamayan gönüllü kuruluşlara Başkan Piriştina sahip çıktı. Piriştina, Emiralem'de bir buçuk yıl önce kurulan Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi'nin tüm eksikliklerini tamamlamak için harekete geçti.

  Başkan bilgi aldı

  BAŞKAN Piriştina, İnsan Dost İhsan Vakfı'nın 17 Mayıs 1999'da hizmete açtığı ancak, Sağlık Bakanlığı'nın gerekli 54 kişilik kadroyu vermemesi, temizlik, servis aracı, çevre düzenlemesinin eksik kalması nedeniyle ancak 14 çocuğa hizmet veren Merkez'i ziyaret etti. Vakıf Başkanı Sabahat Akşıray'dan Merkez'in eksiklikleri hakkında bilgi aldı.

  Sorunlar çözülecek

  ORTADOĞU ve Balkanlar'daki ilk Otistik Eğitim Merkezi'nin atıl kalmasına göz yummayacaklarını söyleyen Piriştina, ‘‘En kısa sürede sorunları çözeceğiz. Bakanlık'tan kadro tahsisi için devreye gireceğim. Bu süreçte, ihtiyacı karşılayacak çocuk eğitim uzmanı doktorlarla sözleşmeli personel anlaşması yaparak, maliyetini biz karşılayacağız’’ dedi.

  Maddi destek

  PİRİŞTİNA, Merkez'e otistik çocukları getirip-götürecek servis aracını da sağlayacaklarını belirterek, ‘‘Belediye olarak bahçe düzenlemesi, ağaçlandırma gibi faaliyetler zaten görevimiz. Uzmanı olmadığımız eğitim, sağlık konularında gönüllü kuruluşların raporları doğrultusunda maddi destek vereceğiz. Buca'da ODER (Otiktik Çocuklar Derneği) eğitim merkezi binası restorasyonuna başladık’’ dedi.

  OTİSTİK BOZUKLUK NEDİR?

  İÇE kapanma olarak da bilinir. Kişinin zihinsel enerjisini tümüyle kendi içine yöneltmesi biçiminde ortaya çıkan ruhsal durum. Otistler, çoğu zaman gerçeklikten koparak düş dünyasına sığınırlar ve insanlarla sağlıklı ilişki kuramazlar. Derin düşüncelere dalma ve yoğun biçimde hayal kurma, otistlerin en belirgin özelliklerindendir. Kişi gerçeklikle bağlarını tam olarak koparıp hayallerle dolu bir dünyaya sığınırsa, otizm hastalıklı bir nitelik alır. Son çalışmalar, 5 yaşından önce, müdahale edilen çocukların çoğunun normale döndüğünü gösterdi.

  Emiralem'deki merkezde, çocukların eğitimi için yapılan havuz, yüzme eğitmeni olmadığı için 1.5 yıldır kullanılamıyor. Başkan Piriştina, eksikliklerin giderilmesi için harekete geçeceğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı