Ege Haberleri

  BAŞKAN ÖZÜR DİLEDİ

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  06.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de dün Taksim Gezi Parkı olaylarında hükümetin takındığı tavrı protesto etmek için yapılan genel grev kapsamında DİSK’e bağlı Genel-İş’in aldığı kararla İZELMAN kadrolu belediye otobüs sürücüleri saat 14.00’e kadar iş başı yapmadı.

  Türk-İş’e bağlı Belediye-İş’te örgütlü ESHOT ve İZULAŞ şoförleri ise direksiyon başına geçti. Bu nedenle İzmir’de her gün sefere çıkan bin 450 araçtan bini garajlarında kaldı. ESHOT hemen alternatif hat planlarını devreye soktu. Sıkıntılı hatlara İZULAŞ ve ESHOT otobüsleri kaydırıldı. Otobüslerin dijital panoları kapatıldı, sadece İZULAŞ tabelası yerleştirildi. Otobüsler ön camlarına yapıştırılan kağıttan geçici hat numaralarıyla sefere çıktı. ESHOT Genel Müdürü Faruk Alçelik, büyük bir sıkıntı yaşanmadığını söyledi, “Tabii ki sefere çıkan otobüs sayısının azlığından dolayı bazı aksamalar oldu. Ancak İzmirlileri mağdur etmedik” dedi.

  Sert tepki verdi

  Başkan Aziz Kocaoğlu ise ulaşımda yaşanan sıkıntıya sert tepki gösterdi. Ulaşımın grev kapsamı dışında olduğunu belirten Kocaoğlu, “Bürokratlarım ve benim çabalarıma karşın maalesef bugün (dün) görevlerini yapmadılar. Hiçbir haklı gerekçe olmadan İzmirlilere verdikleri sıkıntı yanlarına kar kalmayacak. Disiplin uygulaması başlattık. En ağır ceza verilecek. Grev yetkisi olmamasına karşın ulaşımda 4 milyon İzmirliyi sabah işine, okuluna taşımayan ve bunu örgütleyen sendikayı şiddetle kınıyorum” diye konuştu.

  Genel-İş’in aldığı işi bırakma kararını dolaylı yollardan bürokratların önceki akşam üzeri 17.30 sularında duyduğunu, bu saatten sonra sendika temsilcilerinin çağrılarak görüşmelere başladıklarını söyleyen Kocaoğlu, geç saate kadar sendikacılardan olumlu haber bekledikleri için İzmirlileri bilgilendiremediklerini, bu nedenle kendisini anlayışla karşılamalarını istediğini kaydetti.

  İzmirliye kötülük

  Genel-İş’in aldığı kararı ve şoförlerin direksiyon başına geçmemesini İzmirlilere yapılmış bir kötülük olarak değerlendiren Başkan Kocaoğlu, “Tüm hemşehrilerimden bunu önleyemediğim için özür diliyor, beni anlamalarını talep ediyorum. Bugüne kadar hayatım boyunca örgütlülüğün yanında olmuş, emeği savunmuş bir vatandaş olarak sendikacılığın geldiği bu durumu uzunca bir süredir üzülerek izliyorum. Hiç kimsenin katkısı olmadan halkın başlattığı demokratik protesto eyleminin pazartesi günü akşamı Gündoğdu Meydanı’nda sendikanın önlüklerini giyerek rol kapmaya çalışmaları ve bu ortamdan yararlanmak için belediye otobüslerini çalıştırmama tavırları halka yapılmış çok yanlış bir hareket. Hiçbir haklı gerekçe olmadan İzmirlilere verdikleri sıkıntı yanlarına kar kalmayacak” dedi.

  Kocaoğlu, işçilerin daha sağduyulu olmaları ve görevlerini yapmaları gerektiğine dikkat çekti, direksiyon başına geçen 450 sürücüye ise teşekkür etti.

  Disiplin cezası

  Öte yandan, toplu iş sözleşmesindeki maddelere göre disiplin hükümlerini içeren ilgili madde uyarınca ağır ihmal, kasıtlı işe çıkmama, görevi aksatmaktan dolayı maaşlarından 3 yevmiye kesme cezası verilebilecek. İkinci kez tekrarı halinde ise iş akdinin feshi yapılabilecek. Buna ESHOT Disiplin Kurulu karar verecek.

  İZMİRLİLERE YÖNELİK DEĞİL

  DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, eylemlerin İzmirlilere yönelik olmadığını, AK Parti’nin halk üzerindeki baskı, özel yaşama müdahale, doğa, haksızlık ve hukuksuzluğa karşı yapıldığını söyledi. Belediye-İş 1 No’lu Şube Başkan Zeynel Ersoy, eyleme atölyeler ve diğer birimlerdeki işçilerin katıldığını belirtti, “Halkı taşıdık, polisi taşımadık. Gezi Parkı mücadelesine böyle katkı koyduk” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı