Ege Haberleri

  Başkan mahkemelik

  Hürriyet Haber
  06.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ulucak Belediye Başkanı Mehmet Türkmen, usulsüz imar değişikliği ve firmalara ticari baskı kurmak iddiasıyla İdari Mahkeme'de yargılanacak

  İZMİR'in Kemalpaşa İlçesi'ne bağlı Ulucak'ın DYP'li Belediye Başkanı Mehmet Türkmen'in başı imar uygulamaları yüzünden derde girdi. Türkmen hakkında Kemalpaşa Kaymakamlığı'na 12 şikayet dilekçesi verildi.

  Kaymakam inceledi

  MEHMET Öz, Mümin Aktaş, Ramazan Akmansoy, Fahri Kaykı, Bülent Öz, Ali Rıza Aktaş, Yakup Özdanon, Ali Rıza Savran, İsa Bican, Veli Öz, Ahmet Kasım Sezgin ve Muzaffer İşcan’ın verdiği dilekçeleri Kaymakam İbrahim Avcı inceledi.

  İki konuda suçlama

  AVCI, Başkan Türkmen'in, yıllardır kullanılan yolun imar planı değişikliğiyle satılması, fabrika ve sanayi tesisi sahiplerine baskıyla servis taşımacılığı işinin belediye yan kuruluşuna verilmesi konularında suçlu buldu.

  Adliye yolu göründü

  KAYMAKAM, memurların yargılanmasını düzenleyen yasa gereği, kararını taraflara bildirdi. Türkmen'in yargılama kararına itiraz ettiği öğrenilirken, önümüzdeki günlerde konunun adliyeye intikal edeceği bildirildi.

  İddialar kesilmiyor

  ULUCAK'ın sürekli tartışılan imar planlarında, dere yataklarının daraltılarak elde edilen parsellerin satıldığı iddiaları konusunda yeni dosya hazırlandığı da öğrenildi. Başkanın yol satması ise geçtiğimiz günlerde basında da yeralmıştı.

  Dava konuları

  OMYA Madencilik'in iki parseli arasında yeralan ve kullanıma açık yolu plan değişikliğiyle kapatıp satmak. Alimoğlu Mermer'in bulunduğu bölgede belediye çıkarlarına aykırı işlem yapmak.

  BELEDİYE sınırlarındaki fabrikaların personel servis taşımacılığını yapan firmaların işlerini ellerinden almak. Yan kuruluş olan Ulu-Bel Taşımacılık'a servis işinin verilmesi için fabrikalara ceza tehdidiyle baskı kurmak.

  Söz savunmanın

  BAŞKAN Mehmet Türkmen, soruşturma kararının bir kaç gün önce eline ulaştığını belirterek, ‘‘İddialar asılsız. İddia sahiplerinin ise haklılık derecesini mahkeme beliryecek. Firmalara hiçbir konuda baskı kurmam sözkonusu değil. ULU-BEL şirketirnin kendi aracı yok. Belde sınırlarında taşımacılık yapan kişilerle sözleşme yapıp çalışıyoruz. Bize bağlı çalışan 83 araç var. Mahkemeden de olumsuz bir karar çıkacağını sanmıyorum. Çıksa bile yapılanlar telafisi mümkün şeyler. Ben çok rahatım’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı