Ege Haberleri

  Başkan bizi tutunca oy veremedik

  Hikmet SEPET / KULA, (DHA)
  09.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kula Ziraat Odası’nın önceki günkü seçimi, iki delegenin oy kullanmasının engellendiği gerekçesiyle iptal edildi.Üç kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacak.

  Kula Ziraat Odası’nın seçimlerinde başkan Nuri Topal ile İbrahim Karakür aday oldu. Topal’a 29, Karagür’e 30 oy çıktı, bir geçersiz sayıldı.
  Ancak AK Parti Sandal Belde Bşkanı Şerif Ali Karadinç ile belediye meclisi üyesi Ahmet Gürbüz, İlçe Seçim Kurulu’na dilekçe verdi, seçimini iptalini istedi. Karadinç ve Gürbüz, seçimde Karagür’ü destekleyen Sandal’ın AK Parti’li Belediye Başkanı Saffet Dinçer’in kendilerini alıkoyduğunu, bu yüzden oy kullanamadıklarını ileri sürdü.

  Zorlama var iddiası
  Şikayetçiler, daha sonra AK Parti Kula İlçe Başkanı Halil Erdil, yönetim kurulu üyesi İbrahim Balabıyık’la belediye meclisi üyesi Ahmet Palabıyık’ın yanlarına gelerek oylarını açık kullanmaları ya da vermemeye zorladığını iddia etti. Şikayetçiler, seçim sonucunun açıklanmasından sonra salındıklarını da öne sürüp, kendilerinin oy kullanması durumunda sonucun değişeceğini vurguladı. İlçe Seçim Kurulu, tutanakları inceledi, Karadinç ile Gürbüz’ün oy kullanmadığı saptandı. Seçim iptal edildi, 6 Mart’ta yenilenmesi kararlaştırıldı.
  Kurul, Dinçer, Erdil, Ahmet ve İbrahim Palabıyık hakkında, oy kullanmayı engellemekten, Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına da karar verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı