Ege Haberleri

  Başkan Aksu ekmek verip imza topladı

  Hürriyet Haber
  23.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AYDIN'ın ANAP'lı Belediye Başkanı Hüseyin Aksu ile Devlet Bakanı Yüksel Yalova arasındaki tartışma sürerken, Yalova yargıya gitmek üzere hukukçularının inceleme yaptığını söyledi, ‘‘Şahsiyet haklarımla ilgili bir husus olup olmadığına hukukçularım bakıyor. 7 aydır ne hırsızlığımız bırakıldı, ne namussuzluğumuz. Ben hiç konuşmadım. Niye, işim var, milletin sorunu var’’ dedi.

  METRO açılışı nedeniyle İzmir'e gelen Yalova, ANAP Bornova İlçe Örgütü'nü ziyaret etti. Yalova, bu konudaki tartışmalara ilişkin soru üzerine, Aydın'daki vakıfların denetlenmesi için herhangi bir talimatı, demeci, isteği olmamasına karşın, (Vakıfları kapatacaklar diye imza toplandığını) söyledi. Yalova, şöyle dedi:

  ‘‘BENİM bakan olarak keyfi hareket etme yetkim, hakkım yok. Adaletli davranmak zorundayım. Kanunlara bağlıyım. Hukuk devleti kuralları önce beni bağlar. Dolayısıyla, (Şu adamı seviyorum, bunun usülsüzlüğü varsa müfettiş göndermeyeyim. Bu adamı sevmiyorum sevmediğim için de müfettiş göndereyim) deme hakkım yok. Önyargılı olsam şimdiye kadar çoktan müfettiş gönderirdim. En azından başını ağrıtırdım.’’

  Elbet de denetlenecek

  AYDIN'da (Vakıflar kapatılacak) yaygarası ile imza toplandığını, bunun da vatandaşa (Ekmek vereceğim ama şurayı imzala, bakanı kötüleyelim) diyerek yaptırıldığını öğrendiğini söyleyen Yalova, ‘‘Aşevi kapatılacak diye birşey yok. Aşevi kapatılacaksa daha önce niye imza toplanmadı. Buna rağmen ben diyorum ki, benim tüm icraatlarım nasıl bağımsız yargı tarafından, devletin yetkili organları tarafından denetlenecekse, ki ben istiyorum. Belediye reisinin icraatları da denetlenir’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı