Ege Haberleri

  Başka ellerle yaşama tutundu

  Cem ULUCAN / AYDIN, (DHA)
  25.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aydın’ın Terziler köyünde, slaj makinasına bileklerinden kaptırdığı iki eli olmadan iki yıl yaşayan Cihan Topal’ın yüzü 18 ay önce güldü.

  TÜRKİYE, Antalya Akdeniz Üniversitesi’ndeki tıp tarihine geçen yüz ve ikinci kol naklini konuşurken Cihan Topal (30) gündeme geldi.

  Aydın Umurlar’ın Terziler Köyü’nde slaj makinasına iki elini bileklerden kaptıran Topal, iki yıl böyle yaşadı. En çok, o dönem altı aylık olan kızı Necile’yi kucaklayamamak içini acıttı.

  Ve beklediği haber 18 ay önce Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden geldi. Muğla’da motosiklet kazasında ölen Fatih Demirel’in (23) elleri Türkiye’de ilk kez geerçekleşen operasyonla kendisine nakledildi. Demirel’in annesi, Topal’a “Ben oğlumun ellerini tutamıyorum ama sen ona sımsıkı sarıl” dedi. Ameliyatını gerçekleştiren Prof. Dr. ömer özkan’ın, “Hiç korkma ellerin eskisi gibi olacak” sözüne o kadar inandı ki aksini hiç düşünmedi

  Kötü düşünmeyin

  Yaşama sımkısı sarılan Topal, yeni elleriyle en büyük mutluluğu Necile’yi kucakladığında ve eşinin elini tuttuğunda yaşamış. Yaşam sevinciyle de örnek olan Topal, güvercinlerini elleriyle besliyor, bahçesine fidan dikiyor. Sıkıntılı süreci psikolojik yardım almadan atlatan Topal’a en büyük destek eşi Fatma Topal’dan (28) geldi. Fatma Topal, “Kızıma annem baktı ben de Cihan’a. Çünkü enfeksiyon kapmaması gerekiyordu. Çok titiz davrandım. Elimi tutamıyordu koluna giriyordum. ‘Ellerin olmasa da sağsın ya bu bana yeter’ diyordum. Hiç olumsuz düşünmedik. Umudumuzu kaybetmedik” dedi. Fatma Topal, eşini yaşama bağlayan organ nakli için “Ben de bağışlamayı düşünüyorum” dedi.

  Akdeniz Üniversitesi’nde nakilleri gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan’ın kendisine sadece iki el değil yeni bir yaşam verdiğini vurgulayan Topal, “Nakille iki yeni kol sahibi olan Atilla Kavdar’a da doktorlarına güvenmesini tavsiye ediyorum. İnşallah o da benim gibi çocuklarının elinden tutup yürüyebilecek” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı