Ege Haberleri

  Başbakan bizi biliyor

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  12.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, operasyon ve İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, operasyon ve İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
  Ege TV’de gazeteciler Nedim Atilla, Gönül Soyoğul ve Ümit Yaldız’a konuk olan Kocaoğlu, CHP, AK Parti ve MHP’li İzmir milletvekilleri, il başkanları, bakanlar, başbakan, cumhurbaşkanının Büyükşehir Belediyesi’nde herhangi birşey olsa 10 dakikada duyacaklarını söyledi.
  İktidarın davayla ilgili duruşunu da değerlendiren Kocaoğlu, “İktidar benim birşey yapmadığımı biliyor. Sayın başbakan da biliyor. Sayın bakanlar da biliyor. Herkes biliyor” dedi. Operasyonun yapılış nedeniyle ilgili yorumunu da açıklayan Kocaoğlu, şunları söyledi:
  Resmi belediye örgütü
  “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz diye, şuraya bir dalalım ne çıkarsa bahtımıza denildi. Sonra baktılar bir şey yok. Sonraki yazışmalarda ‘Şunu bulun. Şiddeti bulun’ ibareleri yer aldı. Olmayan şeyi nasıl bulacaklar? Ben yanlıştan dönmelerini beklerdim. Yani, ‘Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne daldık. Dişe dokunur bir şey bulmadık. Tebrik ederiz. Gidin çalışın’ demelerini beklerdim. Belediyenin resmi organizasyon şemasıyla ifadesi alınan 300 ve mahkemeye sevkedilen 100 kişiyi karşılaştırırsan aynı şeyi görürsün. Kanunla kurulmuş resmi belediye örgütü.”
  İş ve projelerle ilgili bahane uydurmadığını, ancak çalışanların operasyon ve davadan etkilendiğini belirten Kocaoğlu, şöyle konuştu:
  “Bir taraftan ‘doğruyu yapacağım, hata yapmayacağım’ diye korkunç bir gerilim var. Öte yandan ‘Suçları olmamasına karşın bizim arkadaşları aldılar. Bizi de alırlarsa’ diye endişe var. Bu süreçte birkaç kez personeli topladık. Moral verdik. Sistemi götürmek zorundayım. Hayatımda bu 1,5 seneki kadar toleranslı olmadım. Bu koşulda ne yapmam gerekiyorsa namus ve şerefimle, yasalara uyarak ne fedakarlık yapmam gerekiyorsa yapmak zorundayım. Ya bu kaptanlığı, belediye başkanlığını beceremedim diyerek gemiye terk edeceğim ve evime dönüp yatacağım, ya da elimden ne geliyorsa saniyesi saniyesine yapacağım. Yaptık. Yapacağız.”

  Bütünşehire hazır olun
  Kocaoğlu, TBMM’de hazırlıkları süren ve il sınırlarını kapsayacak şekilde “Bütünşehir Belediyesi” yasasına hazırlık amaçlı İzmir’deki ilçe ve belde belediye başkanlarıyla Tarihi Havagazı Fabrikası’nda toplantı yaptı. Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanacak 9 ilçe ve beldelerde yatırımlarla ilgili ön hazırlıkların yapılmasını, yasa çıktığında zaman yitirmeden çalışmaya başlayacaklarını söyledi.
  Toplantıda kentsel dönüşüm de ele alındı, Kocaoğlu bu konunun belediyeler devre dışı bırakılarak yapılamayacağını belirterek, şunları söyledi: “Bizim organizasyonlarda Büyükşehir ve ilçe belediyesi, vatandaşlarla birlikte yapıyoruz. Ayrıca kent dönüşümü sadece bina yıkıp yapmak değildir. Yaşayan insanların gelenek, görenek yaşam biçimi, ekonomik durumları hepsi kent dönüşümünü etkileyen faktörlerdir. Ege Mahallesi’ne 15 katlı bina yapsak, bu kent dönüşümü mü olacak ? Oradaki vatandaşlar nasıl 15 katlı binada yaşayacak?”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı