Ege Haberleri

  Başarı çok destek yok

  Turan GÜLTEKİN / HÜRRİYET
  10.08.2014 - 01:14 | Son Güncelleme:

  TÜM dünya antrenörünün peşinden koşuyor. Milli takımlarda 22 sporcusu var.

  Türkiye 1. Ligi’nde ilk 3 arasında. Dünyanın en büyük takımları antrenman için özel olarak onları davet ediyor. Önümüzdeki yıl takımlar düzeyinde ilk kez yapılacak olan Avrupa Şampiyonası’na Türkiye’den yalnızca onlar davet edildi. Tüm dünya o kadar iyi biliyor ki, AB’nin eğitim programı olan Erasmus’un spor programlarında Türkiye’den denkliği olan tek kulüp. Türkiye’nin en büyük altyapısına sahip. Kadrosuna giremeyen sporcularından kurulan takım bile başarılı sonuçlar alıyor. Önümüzdeki hafta belki Türkiye Şampiyonu olacak. Bu başarı öyküsü İzmirli bir su topu kulübünün. Ege Su Sporları ve Tenis İhtisas Kulübü. Tüm dünya ESTİ olarak biliyor. Bu kadar başarının sahibi, ne bir destekçi, ne de çalışacak havuz bulabiliyor.  Başarı çok destek yok

  180 sporucusu var
  Tüm dünyanın bildiği bu kulübü İzmirli bilmiyor. Çünkü tek şanssızlığı, dalının popüler olmaması, genelde “Üniversite sporu” olarak biliniyor. Adında tenis var ama sadece su topunda dalında faaliyet gösteriyor. 1993 yılında Karşıyaka ve Göztepe’nin su topu şubelerinin birleşmesiyle amatör ruhla kuruldu. Bugün altyapıyla birlikte 180 sporcusu var. Türkiye’nin en kalabalık kulübü. Kurucuları bugün 45 yaşüstü de olsa, hala su topu oynayan, maddi imkansızlıklara rağmen kurdukları takımın başarısı için güçleri yettiğince destek esirgemeyen kişiler. Amatör ruhla yapılan çalışmalar yıllar içine meyvelerini vermeye başladı ve takım tüm kategorilerde 1. ligde mücadele etmeye eder duruma geldi. Kısacık tarihine çok sayıda başarıyı sığdıran kulüp İzmir’de destek bulamamaktan, en önemlisi de çalışacak havuz bulamamaktan şikayetçi.

  Havuz problemi
  Kulübün başkanı ve milli su topçu Hüseyin Egeli, İzmir’de çalışacak havuz bulamamaktan yakınıyor:
  “İzmir’de idman yapacak havuz yok. Olanlarda da yüzme takımlarına öncelik tanındığı için çok sıkıntı yaşıyoruz. Bize antrenman yapmak için uygun olmayan saatler kalıyor. Altyapı sporcularımıza yer bulamıyoruz. Gençlik Spor İl Müdürlüğü Alsancak’taki havuzu yüzmeye, Narlıdere’deki havuzu da su topuna ayırıyor. Bizim çocukların büyük bölümü Bornovalı. Buradan Narlıdere’ye nasıl götüreceğiz, kimse düşünmüyor. Aslına bakarsanız su topu için yapılan olmadığı için İzmir’de yıldız, ümit, genç ve büyükler kategorilerindeki sporcuların çalışabilceği havuz da yok. İzmir buz pateni pisti olan ancak 50 metrelik bir olimpik havuzu olmayan, çok kişinin yüzme dahi bilmediği bir deniz kenti.”

  “Alo hemen çıkın”
  Haziran başında idman yaptıkları Bornova Belediyesi’nin Işıkkent Spor Tesisleri’nden çıkarıldıklarını anlatan Egeli, “Yönetim değiştikten sonra mayıs ayı sonunda bir telefonla havuzdan çıkmamız istendi. Üç günde boşalttık. Havuzun boş saatleri olan öğlen arasını istedik, vermediler. Belediye oradan gelir elde edecekmiş. Şu an Ege Üniversitesi’nde yer bulduk, kapalı havuz tadilatta olduğu için açıkta çalışıyoruz. Yeterli gelmediği için çocuklar sırayla idman yapıyor” diye konuştu.

  Başarı çok destek yok

  Randevu bile yok

  Egeli, büyük maddi sıkıntı çektiklerini de dillendiriyor:
  “Kentimizin adını dünyaya duyuruyoruz, destek bulamıyoruz. Derdimizi anlatmak için belediye başkanlarından randevu bile alamıyoruz. Ne kamu kuruluşları, ne özel şirketler, ne de kentteki kurumlardan, devletten, federasyondan en ufak bir teşvik ya da destek göremiyoruz. Bir kuruma gittik kulübün adında Ege olduğu için destek vermediler. Federasyon her kulübe yaptığı gibi sezon başında 5 top, bir takım bone, bir miktar da para veriyor. İyi de bizim 180 sporcumuz var. Çanakkale’deki bir takımın 9 sporcusu var. İki takıma da 5 top vermek ne kadar adil.”

  Deplasman cepten

  Her sezon ortalama 24 deplasmana gittiklerini belirten Egeli, “Başta İstanbul olmak üzere Ankara, Adana ve Bursa’ya idiyoruz. Her deplasman ortalama 4-4 bin 500 Tl’ye mal oluyor. Yarıya yakınını federasyon karşılıyor, kalanı da kendi olanaklarımızla karşılıyoruz. Antrenör kadromuzu güçlü tutmak zorundayız. Tüm dünyanın fenomen antrenör kabul ettiği Evangelos Pateros takımımızı çalıştırıyor. Su topu yapmak isteyen öğrencilere burs veriyoruz. Büyük kulüplerin bütçesinin çeyreği kadar bütçeyle başa mücadele ediyor, onların elde edemediği başarıları elde ediyoruz. Tek isteğimiz biraz destek” diye konuştu.

  Başarı çok destek yok

  Yılmak yok

  Başarıyı sürdürmek için yılmayacaklarını vurgulayan Egeli, “Son üç yıldır Türkiye Şampiyonluğu’nu kaçırıyoruz. Çünkü rakiplerimiz Galatasaray, Enka ya da Adalar Su Sporları Kulübü. Tek üstünlükleri, olanakları. Yabancı oyuncu oynatabiliyorlar. Kendi havuzları var. Ancak bizim de yılmak gibi niyetimiz yok. 15-17 Ağustos’ta Türkiye Şampiyonası’nın finalleri İzmir’de yapılacak. Kupayı göndermemeye kararlıyız. Çünkü ilk devre bu takımların hepsini yendik. Diğer hedefimiz de hocamız Pateros önderliğinde ikinci, üçüncü tamamladığımız ligleri şampiyon olarak tamamlamak” dedi.

  Bornova Belediyesi’nden açıklama

  Bornova Belediyesi ise ESTİ’nin Işıkkent’teki tesislerden çıkarılmasının söz konusu olmadığını açıkladı. Açıklamada, havuzda belediyenin yaz spor okulunun faaliyet gösterdiği, ESTİ’nin yaz aylarında zaten havuzu kullanmadığı, önümüzdeki kış sezonu için de kendileriyle belli bir ücret karşılığında anlaşma masasına oturulacağı dile getirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı