Ege Haberleri

  Barajların su seviyesi geçen yıla göre düşük

  Hürriyet Haber
  30.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DSİ 21. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Muğla, Denizli ve Aydın'daki 6 barajla 4 gölette, su seviyesi geçen yıla göre yüzde 12 düştü.

  EGE Bölgesi'ndeki baraj ve göller suya hasret kaldı. Aydın, Muğla, Denizli'deki 1 milyar 885 metreküp kapasiteli 6 barajda şu ana kadar toplam 748 milyon metreküp su toplanabildi. 11 milyon metreküp kapasiteli 4 göletteki su miktarının ise 169 bin metreküp olduğu belirlendi.

  DEVLET Su İşleri Aydın 21. Bölge Müdürlüğü'nün, 18 Aralık itibariyle belirlediği barajlardaki su seviyesinin iç açıcı olmadığı ortaya çıktı. Ege Bölgesi'nin önemli kaynakları olan barajlardaki su seviyesinin geçen yıla oranla yüzde 12 düşük çıkması yetkilileri kaygılandırdı.

  YUKARI Büyük Menderes Havzası içindeki Adıgüzel, Kemer Barajı ve Işıklı Gölü'nde toplam 696 milyon metreküp, Aşağı Büyük Menderes Havzası'ndaki Topçam, Yaylakavak Barajları'nda 38 milyon metreküp, Muğla'daki Geyik ve Mumcular Barajı'nda 14 milyon metreküp su bulunduğu kaydedildi.

  GÖLETLERDEKİ su miktarı da barajlardan farklı çıkmadı. Aydın Akçaova, Hıdırbeyli, Denizli Tavas, Muğla Kazan göletlerinde doluluk oranının yüzde 4 ile yüzde 25 arasında değiştiği belirlendi. Göletlerdeki toplam su miktarı da 159 bin metreküp civarında kaldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı