Ege Haberleri

  Bankacılardan sanayiciye moral

  Hürriyet Haber
  16.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Küresel kriz nedeniyle İzmir'deki 25 bankadan 32 üst düzey yöneticinin katıldığı toplantıda olumlu mesajlar verildi. Birlik çağrısı yapıldı.

  ABD'dan başlayıp dünyaya yayılan finans krizi nedeniyle banka kredilerilerine ilişkin sanayicilerin endişeleri Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda (EBSO) sanayicilerle-bankacıların biraraya geldiği toplantıda ele alındı.

  EBSO Başkanı Tamer Taşkın'ın girişimleri ile toplanan İzmir'deki 25 bankadan 32 üst düzey banka yöneticisinin katıldığı toplantıda mevcut kredilerin geri çağrılmayacağı, faizlerin 2001 yılında olduğu gibi olağanüstü seviyelerde artmayacağı garantisi verildi. Bankacılar, kriz ortamında da kontrollü bir şekilde firmaları fonlamaya devam edeceklerini ifade etti. Bankacılar son 15 yılda 3 büyük kriz atlatan Türkiye'nin krizler konusunda deneyimli olduğunu ifade ederek, finansal krizin de serinkanlılıkla atlatılacağını vurguladı.

  EBSO Başkanı Tamer Taşkın, sanayicilerle bankacıların birbirleriyle sıkı diyalog içinde çalıştıklarını belirterek, "Bizler sizin müşterileriniziz. Bizlerin kıymetimizi bildiğinizden en ufak bir şüphemiz yok. Sizler de bizim için sanayici tabiriyle tedarikçimizsiniz. Bizim size ihtiyacımız, sizin bize ihtiyacınızdan daha fazla. Şartlar dışardan gelen etkilerle değişiyor. Görüş alışverişinde bulunmamızın faydalı olacağına inanıyorum ve bizlerin doğru diyaloğunun ülkemizin yararına olacağını düşünüyorum" dedi.

  Dikkatli kararlar alın

  Bugün içinde bulunulan sıkıntılı ortama yatırım aşamasında yakalanan sanayiciler de olduğunu ifade eden Taşkın, özellikle banka kredisi ile yatırım yapan sanayicilere karşı daha dikkatli davranılmasını istedi. Taşkın, "Bankaların kriz fırtınasına kapılarak yanlış kararlar alması kısa dönemde sanayiciyi, uzun dönemde bankalarımız ve ülkemizi etkileyecek. O nedenle sizlerden merkezlerinizin ve üst yönetimlerinizin çok dikkatli kararlar almalarını sağlamanızı önemle rica ediyoruz. Çünkü sahada olan sizlersiniz" diye konuştu. Taşkın'ın konuşmasının ardından tek tek konuşan bankacılar şu anda bir likidite sorununun olmadığına, hatta bazı kamu bankalarının yurtdışındaki bankaları fonladığına dikkat çekti. Sanayicilere verilen kredilerin geri çağrılmalarının söz konusu olmadığı konusunda birleşen bankacılar, en önemli unsurun güven olduğunu, sanayicilerle bankalar arasında yaratılacak iyi bir diyalog ile bu güven ortamının da sağlanacağını kaydetti. Reel sektörle etle tırnak gibi olduklarını anlatan bankacılar reel sektörde sıkıntı olmasının kendilerini de olumsuz etkileyeceğini söyleyerek reel sektörde bir sıkıntı olmaması için kontrollü bir şekilde fonlamaya devem edeceklerini söylediler.

  BANKALARDAN TALEPLERİ NELER

  ÆYatırıma yönelik kredileri kesmeyin

  ÆKrizden etkilenen firmalara hoşgörülü olun

  Æ Sorunu olan firmalara yeni krediler geliştirin

  Æ Diyalog yolunu her zaman açık tutun

  Æ Kredilerin dilimlerini aksatmayın

  ÆFahiş kredi faizleri istemeyin

  HÜKÜMETTEN TALEPLERİ NELER

  Æ KDV, SSK ve Muhtasar ödemeleri vadeli alınmalı

  Æ Vergide yıllık beyannameye geçilmeli

  Æ Kıdem tazminatı işsizlik fonundan karşılanmalı

  Æ Yurtdışından gelecek paralar vergiye tabi olmadan ülkeye getirilmeli

  Æ Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu kaldırılmalı

  Æ Dünyadaki satıcı kredileri kullanılmalı

  Æ Tecil faizi yüzde yarım puana indirilmeli

  Æ Döviz kredisinde ihracat garantisi kaldırılmalı

  Æ Exim Kredileri 24 aya çıkarılmalı

  Æ Firma gayrimenkullerinde KDV kaldırılmalı

  Æ Tapu Harcı da kaldırılmalı

  Æ Mevduat garantisi 50 bin YTL'den 100 bin YTL'ye çıkarılmalı

  BİRLİK ÇAĞRISI

  Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Osman Aslan yaptığı değerlendirmede reel sektör ile aynı gemide olduklarını bu nedenle fırtınayı birlikte kürek çekerek aşmaya çalışacaklarını söyledi. Aslan, sanayicilerinde krizlere karşı bağışıklık kazandıklarını belirterek, tedbiri elden bırakmayacaklarına inandığını kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı