Ege Haberleri

  Bamya yetiştiricileri Çandarlı'da yarıştı

  ÇANDARLI, (DHA)
  06.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’in Dikili İlçesi Çandarlı Beldesi'nde “En İyi Bamya Yetiştiriciliği Yarışması” düzenlendi.

  16. Geleneksel Çandarlı festivali bu yıl ilginç bir etkinliğe sahne oldu. Dikili Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından “En İyi Bamya Yetiştiriciliği” yarışması düzenlendi. Başta Deliktaş ve Yaylayurt Köyü üreticileri olmak üzere 48 bamya yetiştiricisinin katıldığı yarışma oldukça çekişmeli geçti. Dikili Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, yarışma öncesinde yaptığı konuşmada, düzenlenen bu etkinliğin dikili bamyasının tanıtımı açısından çok önemli olduğunu söyledi.

  Çandarlı Belediye Başkanı Ahmet Dağdelen ise böyle bir yarışma düzenleyeceklerini söylediklerinde İlçe Müdürlüğünün talebini hemen kabul ettiğini ve bu kararında ne kadar haklı olduğunu şimdi daha iyi anladığını ifade etti. Dikili Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Ateş de, çiftçilerin gelir düzeyini artırmak için çalıştıklarını belirterek, hazırlanan projelerden örnekler verdi ve en iyi bamya yetiştiriciliği yarışmasının da bu çalışmalarından bir tanesi olduğunu söyledi. Yarışmada jüri başkanı olarak görev yapan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Öğretim üyesi Prof. Dr. Eftal Düzyaman , “Bu yarışmayla bamyanın daha geniş çevrelere ve alıcılara tanıtılması amaçlanıyor. Yetiştiriciliği zor ve zahmetli olan bamyadan çiftçinin elde ettiği gelir artmalıdır” dedi. Tohum alma ve gübre kullanımı konusunda teknik bilgiler veren Düzyaman, pazarlama aşamasında çiftçilerin eksiklikleri olduğunu belirtti ve çözüm yollarından bahsetti.

  Yarışmaya katılan bütün çiftçilerin günler önce arazileri ayrı ayrı gezilerek hastalık, zararlı, yabancı ot ve bahçe düzeni konusunda kontroller yapıldı. Yarışma sırasında da bamyanın renk, standart, sunum ve zararlılar yönünden özelliklerini inceleyen jüri üyeleri birinciliğe Yaylayurt köyünden Alper Uslu'yu layık gördü. İkinciliği Deliktaş köyünden Gülhan Çetin'in aldığı yarışmada üçüncü ise Deliktaş köyünden Ersin Çelebi oldu. Kaymakam Zafer Karamehmetoğlu, dereceye giren bamya yetiştiricilerine ödüllerini verirken, gelecek yıllarda da yarışmanın devam etmesini umut ettiğini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı