Ege Haberleri

  Balkondan elle hakaret davası

  Bahri KARATAŞ, (DHA)
  11.09.2014 - 01:01 | Son Güncelleme:

  GÜNDOĞDU’daki evinin balkonundan dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a ‘el hareketiyle’ hakaret ettiği iddia edilen iki çocuk annesi, ekonomist Filiz Akıncı'ın 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına başlandı. İzmir 41'inci Asliye Mahkemesi'ndeki duruşmada suçlamaları kabul etmeyen Akıncı, şunları söyledi:


  Suçlamayı reddetti
  "Balkonda ailemle oturuyorduk. Başbakan'ın otobüsünün yaklaştığını fark ettim. Çok kalabalıktı, inanılmaz gürültü geliyordu. Eşime iki elimi kaldırıp, 'Bu kadar kalabalığı ilk defa görüyorum' dedim. Birkaç dakika sonra kapı zili çaldı, ardından yumruklandı. Açar açmaz, içeri takım elbiseli siyah gözlüklü 7- 8 kişi girdi. 'Çabuk aşağıya inip Başbakan'dan özür dileyeceksiniz' dedi. Başbakan'a hakaret edip, el kol hareketi yaptığımı söyledi. Ben de bunları yapmadığımı, özür dilemeyeceğimi söyledim."

  Gözaltı yetkisi yok
  Kolları kıvrılarak, merdivenden indirildiğini, karakola götürüldüğünü, psikolojik baskı yapıldığını öne süren Akıncı, “Karakol amiri kapıyı vurup 'yeter' artık deyince bıraktılar. Ben de ifademi verdim. Yaklaşık 8 saat gözaltına alındım. Ben Başbakan'a hakaret edip, el kol hareketi yapmadım" dedi.
  Tanık ifadelerinden sonra Akıncı'nın avukatı Anıl Güler, koruma polislerinin gözaltı yetkisi olmadığını, insan haklarına aykırı ciddi ihlaller bulunduğunu bildirdi, mahkemece dikkate alınmasını istedi. Hakim Yalçın Çebiş, emanette bulunan 7 CD'nin rapor hazırlaması için bilirkişiye verilmesini, eksik evrak ve tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı