Ege Haberleri

  Balina’da 14 tahliye

  Hürriyet Haber
  05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DGM Sorgu Hakimi Faruk Kara, geçen cuma günü Balina Operasyonu'nda tutuklananlardan 10'u Gümrük'te memur ve müdür, toplam 14 kişinin tahliye edilmesine karar verdi. Kara, soruşturmanın ne zaman sonuçlanacağının belli olmadığı, sanıklara yöneltilen suç özellikleri ve tutuklu kaldıkları süre göz önünde bulundurarak bu kişilerin serbest bırakılmasını kararlaştırdı.

  KARARIN ardından Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Ali Galip Halıcı, Avukat Şükrü Acar, emekli vergi başdenetmeni Süleyman Güngör, Gelirler Başdenetmeni Selim Kırtil, Yücel Somkan, Zonguldak Gümrükler Başmüdürü Turan Zaman, İstanbul Haydarpaşa, Erenköy gümrüklerinde görevli memurlar Sezgin Engin, Nedim Timuroğlu, İbrahim Özen Ahmet Güneş, Erkan Uzunalioğlu, Mustafa Kıvanç, Serdar Sezgin ve Ramazan Şişman Buca Cezaevi'nden serbest bırakıldı.

  ÖTE yandan soruşturmayı yürüten İzmir Devlet Güvenlik Savcısı Cevdet Ulu tahliye kararına itiraz etti. Ulu'nun itirazı mahkeme heyetince görüşülüp karara bağlanacak.

  Savcıdan itiraz

  YASA gereği, henüz iddianamesi hazırlanmamış, soruşturması süren olaylarda savcı her ay, hakime başvurup tutukluluk sürelerinin uzatılmasını istiyor. Hakim de dosyayı inceleyip ya tahliyeye, ya da tutukluluk halinin devamına karar veriyordu. Balina kapsamında da Savcı Cevdet Ulu ‘‘Suçun niteliği, bilirkişi raporlarının henüz tamamlanmaması’’ nedeniyle DGM Sorgu Hakimliği'nden bu kişilerin tutukluluk halinin devamını istemişti.

  ÖTE yandan sanık avukatlarının daha önce Devlet Güvenlik Mahkemesi Başkanlığı'na yaptığı tutukluluğa itiraz kararı ise reddedilmişti.

  EN büyük hayali ihracat ve naylon fatura operasyonu kapsamında şu anda 30 kişi tutuklu bulunuyor. 54 kişinin tutuksuz yargılanacağı operasyonla ilgili de yaklaşık 70 kişi aranıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı