Ege Haberleri

  Balıklarımızı Rusya tanıdı

  Hürriyet Haber
  25.09.2013 - 01:18 | Son Güncelleme:

  SU Ürünleri Tanıtım Grubu (STG), bu yıl 22’nci kez düzenlenen World Food Moscow Gıda Fuarı’nda Türk deniz ürünlerinin tanıtımını yaptı.

  Türkiye 2012 yılında Rusya’ya 20 milyon dolarlık su ürünleri ihraç etmişken, 2013 yılının ilk sekiz aylık döneminde bu rakamı yakaladı. Türkiye, STG’nin yaptığı tanıtım çalışmalarıyla Rusya’ya 2013 yılında 30 milyon dolarlık su ürünleri ihraç etmeyi hedefliyor. Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, Rusya’da levrek, çipura ve alabalığın bilinen ve çok sevilen balıklar olduğunu, bu ülkeye olan ihracatımızın artarak devam etmesini umduğunu belirtti. Fuar süresince Türkiye’den getirdikleri Aşçı Özkan Koç’un sunumlarıyla 4 bin kişiye balık ikram ettiklerini anlatan İşliel, “Rusya Federasyonu, coğrafi konumu bakımından Türk ihracatçılarının ilgi gösterdiği bir ülke durumunda. Su ürünleri sektörü bakımından da ihracatta son yıllarda önemli

  bir artış olduğunu görüyoruz. 2008 yılında 1 milyon doların altında olan ihracatımız 2013 yılının ilk sekiz ayında 20 milyon dolara ulaştı. Su Ürünleri ihracatı yaptığımız ülkeler arasında Rusya Federasyonu 6’ncı sırada yer alıyor. Fuar süresince ziyaretçiler tarafından Türk balıklarının çok sevildiğini gördük. Bu şekilde Türk mutfağının da tanıtımını yaptığımızı düşünüyorum. Rus mutfağında da artık bizim balıklarımızın girdiğini görmek bizi mutlu etti. Zaten Rusya’nın önde gelen bütün süpermarket zincirlerinde Türk balıklarını görmek mümkün” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı