Ege Haberleri

  Balıklara yuva

  Hürriyet Haber
  25.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin en büyük yapay resif projesi olduğu belirtilen çalışmayla Marmaris Koyu'nda denizin dibine balıklar için 2 bin 70 yuva bırakıldı

  MARMARİS Koyu'nda trolcü ve gırgır balıkçılarının deniz dibinde yarattığı katliamın yarasının sarılması için hazırlanan projenin startı verildi. İki yıllık ön hazırlığın ardından, balıklar için hazırlanan 2 bin 70 yapay yuvanın deniz altına yerleştirilmesine başlandı.

  Dokuz ayrı noktadan

  MARMARİS Kaymakamlığı'nın girişimiyle Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nin hazırladığı, Muğla Valiliği ve Marmaris Belediyesi'nin de desteklediği projenin, ‘‘Türkiye'nin en büyük yapay resif’’ projesi olduğu belirtildi. Resiflerin dokuz ayrı noktaya bırakılacağı açıklandı.

  Bölgeye hayat verdi

  DOÇ. Dr. Cengiz Metin, yuvaların yerleştirileceği alanları bir yılda tespit ettiklerini belirterek, ‘‘Bitkisel ve hayvansal çeşitliliği araştırdık. Marmaris Koy içi, dümdüz çayır gibi. Doğal resif alanına rastlanmıyor. Bu nedenle balıkların üreme ve yaşama ortamı da yok’’ dedi.

  Yuvalar bozulmayacak

  METİN, yapay resiflerin üzerinin kısa sürede deniz canlılarınca doldurularak balık türlerinin ve sayılarının çoğalmasına yardımcı olacağını belirterek, ‘‘Bu çalışma Türkiye'nin en büyük projesi. Trol tekneleri artık buralarda avlanarak balık yuvalarını bozamayacak’’ dedi.

  KAYMAKAM:

  Ekolojik denge korunmuş olacak

  KÖY içinde İçliman, Mares Otel önü, Aktaş Mevkii, koy dışında da Kumlubük, Gemiparlayan ve Büyüksünger koylarında dokuz noktaya bırakılacak yapay resifler için düzenlenen törende Kaymakam İsa Küçük, Belediye Başkanı İsmet Karadinç, projeyi hazırlayan Doç. Dr. Cengiz Metin, Tarım Müdürlüğü yetkilileri, Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Rifat Çelebi de bulundu. Her noktaya 120 x 120 ebatlarında, 230 yuva bırakılacağı belirtildi. Kaymakam Küçük ‘‘Yapay resifler sayesinde deniz dibindeki balık stoğu artacak. Balıkların üreme, yumurtlama ve korunma alanları bulacak. Olta balıkçılığına fırsat doğacak. Kaçak balık avlayan trolcüler buraya giremeyecek. Zaten balık türlerini yok eden de trolcüler. Dalış sporu için koy içinde yeni yerler saptanacak. Turistler bu bölgelerde dalış yaparak çeşitli balık türlerini görme imkanına kavuşacak. En önemlisi Marmaris Körfezi'nde ekolojik denge yeniden sağlanacak’’ dedi. Marmaris'te denize bırakılan resiflerle ekolojik denge düzelecek, balık sayısı artacak. Yuvalar, körfeze hayat verecek .

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı