Ege Haberleri

  Balıkesir'de kaldırılması tartışma konusu olan 'Ne Mutlu Türküm Diyene' tabelası tekrar asıldı

  Hilmi DUYAR/ BALIKESİR
  13.12.2014 - 10:33 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR'de Cumhuriyet Meydanı girişindeki, 'Ne Mutlu Türküm Diyene' tabelası, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından önceki gün kaldırılmıştı. Her kesimden gelen tepkiler üzerine belediye, Zağnos Paşa Caddesi'nde, bulunan Türkiye Haritasının üzerine 'Ne Mutlu Türküm Diyene' yazısı bulunan tabela astı.

  Balıkesir'de, yerel seçimleri öncesi, MHP'li Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok, Milli Kuvvetler Caddesi'nin girişine, 'Ne Mutlu Türküm Diyene' yazısını asmıştı. Seçimden sonra, büyükşehir olan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ak Parti'ye geçti. Başkan Edip Uğur, kent içinde bazı değişikliklere gitti. Önceki gün, eski belediye yönetiminin astırdığı, 'Ne Mutlu Türküm Diyene' yazılı, caddenin girişindeki tabelayı söktürmesi büyük tepkilere neden oldu.
  Balıkesirde kaldırılması tartışma konusu olan Ne Mutlu Türküm Diyene tabelası tekrar asıldı
  Halktan gelen tepkiler üzerine, Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı açıklama yaptı. Açıklamada, 'Şehir merkezindeki ana arter olan Milli Kuvvetler Caddesi'nde bulunan Atatürk'ün veciz sözü, 'Ne Mutlu Türk'üm Diyene' yazısı 1 yıldır süren arızalanmalardan değişik bölümlerde sönmeler oluştuğu için arızanın giderilebilmesi için sökülmek zorunda kalınmıştır. Şehrimizin değişik bölümlerinde uygulanan çalışmalar ile kente yeni bir estetik çehre kazandırılmaktadır. Bu kapsamda Milli Kuvvetler Caddesi'nin her iki girişine rengini şehitlerimizin kanından alan, şanlı Türk Bayrağı konulmuştur. Şanlı bayrağımız ile ortaya çıkan yeni görüntünün varlığı halkımız tarafından da beğenilmiştir. Önceki levhanın uzun zamandır devam eden arızalanmasından dolayı yaşanan olumsuzluklar önlenmiş, yazı sökülmek zorunda kalınmış, bunun yerine özel tasarlanan LED ışıklarla donatılı şanlı Türk Bayrağımız konuşlandırılmıştır. Ay yıldızlı bayrağımız şehrimizi süslemeye, semalarımızda dalgalanmaya devam edecektir. Büyükşehir Belediyesi olarak Balıkesir'imizi daha da güzelleştirmek, halkımızın refahı ve mutluluğu için de hizmetlerimize var gücümüzle devam edeceğiz' denildi.

  Tepkilerden sonra Zağnos Paşa Caddesi üzerinde bulunan Türkiye Haritası üzerinde, 'Ne Mutlu Türküm Diyene' yazılı tabela asıldı. Tabelanın asılmasını denetleyen, Kent Estetiği Daire Başkanı Zerrin Ağyar, Balıkesir'in çehresini değiştirmek için çalıştıklarını vurgulayıp, "Ben açıklama yapamam, devlet memuruyum. Kentin estetiği için çalışıyoruz. Tabela söküldü vatandaşlarımız sabırsız davrandı. İşte daha güzel, daha iyi, daha büyük, daha estetik, 'Ne Mutlu Türküm Diyene' yazısı astık. Şehirde daha çok güzel şeyler olacak" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı