Ege Haberleri

  Balıkesir yeni bir yaşam alanına kavuşuyor

  Coşkun YAMAN / BALIKESİR, (DHA)
  28.08.2015 - 11:55 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR Büyükşehir Belediyesi’nin ’10’un farkı 10’un yıldızı’ projeleri kapsamında hayata geçireceği Çay Deresi Rekreasyon Alanı’nın temeli bugün düzenlenen törenle atıldı.

  Balıkesir yeni bir yaşam alanına kavuşuyor

  Çay Deresi Rekreasyon Alanı’nın temel atma törenine Vali Mustafa Yaman, AK Parti Balıkesir milletvekilleri Mahmut Poyrazlı, Sema Kırcı ve Ali Aydınlıoğlu, DSİ Bölge Müdürü Erol Şenöz, Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, ilçe belediye başkanları ve daire müdürleri de katıldı. Dr. Ahmet Toprak Caddesi ile başlayıp, Bandırma Caddesi ile biten Çay Deresi Rekreasyon Alanı, çocuk ve dinlenme parkları, yürüyüş, bisiklet yolları, koşu parkuru ile genç, çocuk, yaşlı her kesim tarafından kullanılabilir hale gelecek. Estetik bir kanal olarak olarak projelendirilen atıl durumdaki dere, ıslah çalışmaları, kanalda düzenlenecek gondol turları, alışveriş merkezi, çim amfi, etkinlik sahnesiyle hayat bulacak.

  Balıkesir yeni bir yaşam alanına kavuşuyor

  258 bin 625 metrekarelik alana projelendirilen Çay Deresi Rekreasyon Alanı, 13 bin 908 metrekare kapalı alana sahip fuar ve kongre merkeziyle kentte turizm, sanayi, tarım ve hayvancılık alanlarında ihtisas, karma fuarlar ve kongreler düzenlenmesine olanak sağlayacak. Çay Deresi Rekreasyon Projesi ile çocuklar için özel olarak tasarlanan ’Türkiye’nin ilk çocuk köyü’ne sahip olacak. Onlarca dev oyuncağın bulunduğu çocuk köyü, oluşturulan skateboard ve grafiti alanları gibi alternatif alanlar ve Türkiye’nin ilk Tubby jump alanı ile yetişkinler için de eğlencenin vazgeçilmez adresi olacak.Çamlık Tepesi ile Çay Deresi Rekreasyon Alanı arasında 2016’da ihale edilecek olan teleferik hattı aracılığıyla yaşam ve eğlencenin tümüyle içiçe geçtiği bir ağ oluşturulacak.

  Balıkesir yeni bir yaşam alanına kavuşuyor

  YATIRIM TUTARI 80 MİLYON 900 BİN LİRA

  Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur törende yaptığı konuşmada, hem Ege’de hem Marmara’da kıyısı olan Balıkesir’in stratejik olarak en önemli yerinde bulunduğunu vurgularken, "Bizler; yerel yönetimler olarak sivil toplumla birlikte güzel Balıkesir’imizi iyi planlayarak, çevreci, bütüncül bir anlayışla geleceğe, çocuklarımıza, her açıdan vizyon olacak bir şekilde bırakabiliriz. Ben bunu hep birlikte başarabileceğimize inanıyorum. Bulunduğumuz alanda 5 müteahhit çalışıyor. Bu yapılan işlerin toplamı 80 milyon 900 bin lira. Hayal ettik ve hayallerimiz gerçek oldu. Bu rekreasyon alanının projesi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. Yine bu alan içinde yeralacak olan kongre merkezi, sosyal etkinlikler ve konserler ile sergiler ve fuarların düzenlendiği bir merkez olacak.

  Balıkesir yeni bir yaşam alanına kavuşuyor

  Bunu da Güney Marmara Kalkınma Ajansı’ndan destek alarak yapıyoruz. İhalesi yapıldı, 14 milyon 800 bin lira ödenerek Kongre Merkezi de tamamlanacak. Çocuk Köyü yapımı da devam ediyor. İnşallah burasını da Eylül sonunda hizmete açıyoruz. Hayal ediyoruz, proje hazırlıyoruz, gerçekleştiriyor ve Balıkesirlilerin hizmetine sunuyoruz" dedi. Tören alanının yanında kanal ıslahı inşaatı yapan Devlet Su İşleri (DSİ) ile ortak çalıştıklarını kaydeden Başkan Uğur, köprünün yeri, sele karşı önlemler, kenar duvarları konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını sözlerine ekledi.

  Balıkesir yeni bir yaşam alanına kavuşuyor

  Vali Mustafa Yaman da yaptığı konuşmada bu projenin Balıkesir için büyük önem taşıdığını ve başarıyla yürütülmesi için kamu kurum ve kurumlarıyla her türlü desteği vereceklerini söyledi. Ardından rekreasyon alanının temeli atıldı. Temel atma töreninden sonra protokol üyeleri ve davetliler yapımına başlanan çocuk köyünde incelemelerde bulundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı