Ege Haberleri

  Balıkesir’e yeni düzen

  Coşkun YAMAN, (DHA)
  27.05.2008 - 00:10 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR Belediyesi ile TCDD arasında 17 Kasım 2007’de imzalanan "Tren Garı Kentsel Dönüşümü ve TCDD Gökköy Lojistik Köyü Projesi" ile TCDD, kenti ikiye bölen tren garındaki alanın büyük bölümünü yeşil alan ve ticaret merkezine dönüşmesi koşuluyla belediyeye devretti. Belediye de kente 8 kilometre uzaklıktaki Gökköy’de 165 bin metrekarelik alanı kamulaştırıp, ’Lojistik Köy’ yapılması için TCDD’ye verdi. Protokol kapsamında belediye ekipleri gar bölgesindeki çay bahçesi, lojman ve depoların yıkımına başladı. Gar alanında bulunan binaların boşaltıldıkça yıkılacağını söyleyen Belediye Fen İşleri Müdürü Nazım Ergelen, "Hafta sonu veya tatil olmasına bakılmaksızın fırsat buldukça yıkımlara devam ediyoruz. En son lojmanların tahliye edilmesinin ardından bölgede yıkım çalışmalarını gerçekleştirdik" dedi.

  Hizmetler yine garda

  Lojmanlarda kalan TCDD personelinin belediyenin Yeni Mahalle’de TOKİ konutlarında kiraladığı 17 dairede kalacağı açıklandı. Belediyenin TCDD ile yapılan protokol gereği 5 yıl boyunca personelin kirasını ödeyeceği bildirildi. TCDD Gar Müdürü Nevzat Ayaz ise yolcu hizmetlerinin yine gar binasından verileceğini, yük taşımacılığının ise lojistik köye kaydırılacağını söyledi. Ayaz, "Yükleme ve depolama istasyonlarını bu yıl içinde 8 kilometre uzaklıktaki Gökköy’de temeli atılan lojistik köye taşımayı planlıyoruz. Yük trenleri artık bu bölgede durmayacak. Depolama işleri yapılmayacak" dedi.

  İhale aşamasında

  Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nin de bulunduğu Gökköy’de temeli atılan ve 200 bin metrekarelik bir alana kurulacak olan Lojistik Köy de ihale aşamasına geldi. Belediye, TCDD’ye şehir merkezinde boşalttığı yerlere karşılık 165 bin metrekarelik alanı kamulaştırıp devretti. Şu an mevcut gardan yılda 390 bin ton yük taşınırken, Gökköy Lojistik Köyü ile birlikte yılda 1 milyon ton yük taşınması hedefleniyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı