Ege Haberleri

  Balık çiftliği tepkisi

  Yaşar ANTER - Hasan BAYRAK / DİDİM, (DHA)
  14.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Nezire-Kadir Karakaya çiftinin, 2002 yılında Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi 1’nci sınıfında okurken Boğaz Köprüsü’nden atlayarak canına kıyan kızları adına yaptırdıkları, bu yıl hizmete giren 24 derslikli Esra Karakaya Anadolu Lisesi’nin açılışı için Didim’e geldi.

  KOÇ SİNİRLENDİ

  Bu arada "Sayın Bakanımız denizimize, sahilimize sahip çıkınız", "Turizm kentinde balık çiftlikleri istemiyoruz" ve "Didim balık çiftlikleri kenti değil, turizm kentidir" yazılı pankartlar açılınca Koç sinirlendi.

  CHP’li Belediye Başkanı Mümin Kamacı, Didim Turizm ve Geliştirme Derneği Başkanı Ulvi Koçak ve çevreciler, Koç’a Akbük ve Didim’deki balık çiftlikleriyle ilgili rahatsızlıklarını dile getirdi. Didimliler çiftliklerin kaldırılması için topladıkları otuz bin imzayı da Koç’a vererek, turizm bölgelerindeki balık çiftliklerinin kaldırılacağı sözünde durmasını istedi.

  HATALARI DÜZELTİRİZ

  Koç, ülkemizdeki balık çiftlikleri ile ilgili çıkarılan yasanın AB normlarında olduğuna değinerek, "Sadece uygulamada hata olabilir. Hata varsa düzeltiriz. Ancak, siz daha kurulmamış balık çiftliklerinin hesabını soruyorsunuz. ’Balık çitliği kurdurtmam’ demedim. Uygun yerlerde, çevreye ve turizme zarar verecek bölgelerde olmaması gerektiğini söyledim" diye konuştu.

  Bakan Koç, Muğla ve Aydın il sınırları içerisinde sahil kıyılarındaki ormanlık alanlarda alınan maden arama ruhsatları ve izinlerinin ise hatalı karar olduğuna dikkati çekerek, bu yanlıştan kısa zamanda dönülmesi için gerekli yasal düzenlemenin yapılması hazırlıklarına başlandığını da ifade etti.

  ADINI LİSEYE YAZDIRDI

  á Kızının adını yaptırdığı okulda yaşatan Kadir Karakaya da açılışta, "Kızım yaşamını kaybetti ama şimdi 480 tane yavrum oldu. Onların en iyi şekilde eğitilmesi için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağım" dedi. Karakaya’nın, kızı için yazdığı, "Senin adını Anadolu Lisesi’ne yazdırdım" isimli şiirini okuması da duygulu anların yaşanmasına neden oldu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı