Ege Haberleri

  Bakan Yardımcısı Arzu'ya tepki

  Cihan DURAK / İZMİR, (DHA)
  03.06.2013 - 12:16 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) desteğiyle Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) koordinatörlüğünde düzenlenen 2. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı ödül töreninde Ankara Gezi Park eylemleri konusunda eleştirilerde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu'yu protesto eden bir grup katılımcı salonu terk etti.

   

  Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı'nın ödül töreni Swissotel'de yapıldı. Toplantıda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, TİM Başkan Vekili Ali Nedim Güreli, TİM Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Eli Alharal, İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal ve çok sayıda katılımcı yer aldı.

  Bakan Yardımcısı Arzuya tepki

  Dünya nüfusunun 7.1 milyara ulaştığını söyleyen TİM Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Eli Alharal, bu dönemde güvenli gıdaya ulaşmanın önemi dikkat çekti. Türkiye'nin özel bir coğrafi yapıya sahip olduğunu belirten Alharal, “Türkiye her çeşit tarım ürününü üretimi yapılabilir. 2023 yılında 500 milyar ihracat hedefimiz var. Tarım ve gıda ürünlerinde bunun yüzde 10'unu oluşturuyor. Bu hedefe ulaşmak için Ar-Ge'yi en şekilde kullanmalıyız. Bu sene Ar-Ge projesine 410 proje başvurusu oldu. Bizim için çok önemlidir. 410 projeden 374 Türkiye'den 36'sı ise yurtdışından geldi. 176 sergilenmeye layık görüldü. Türkiye'de tüm firmaların Ar-Ge'ye ayırdığı payın yükseltmesini diliyorum” dedi.

  TİM Başkan Vekili Ali Nedim Güreli ise bu sene başvuranların iki katına çıktığını belirterek, üniversitelerin AR-GE çalışmaları hevesli olduğunu söyledi. Tarım en büyük tehlikenin böcek yerine popülizm olduğunu söyleyen Güreli, “Tarım sektörü namuslu insanların geçineceği bir sektördür. Tarım sektöründe çalışanları Kemalettin Tuğcu hikayeleriyle acındırmak doğru değildir. Artık sıra bize gelmelidir. Artık tarımda reform yapılmalıdır. Her ülkenin tarım politikası var. Bizimde kendimize has bir tarım politikamızın olması gerekiyor. Tarım sektörü bir makine gibi olmalıdır. Global oyuncuların sahip olduğu silahları verin. Biz onlardan daha iyisini yapalım” diye konuştu.

  Tarım sektörünün son 10 yılda ciddi yol kat ettiğini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, bu gelişmenin artarak devam edeceğini söyledi. Dün Ankara'da yaşanan Taksim Gezi Park protestolarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Arzu, “İzmir gelmek için Ankara'da havalimanına giderken bazı gördüklerimi paylaşmak istiyorum. Yolcuğumuz esnasında bir grup eylemcinin arasında kaldık. Eylemci grubun içinde kalan bir ambulans da vardı. Ambulansın içinde bulanan hasta ve hasta yakını olmak istemezdim. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından engelliler için yapılan meyve suyu büfeleri yıkılmıştı. Yine mahallemde vatandaşlar ışıklarını yakıp söndürüyorlardı. Tabii ki protestolarını yapabilirler. Ama bu komşularından bazılarının Kızılay'da dükkanları olduğunu hatırladım” dedi. Arzu'nun konuşmalarına AR-GE ve tarım çalışmaları dışında olması sebebiyle tepki gösteren katılımcılardan birçoğu salonu terk etti. Salon dışına çıkan topluluk ödül konuşmaların siyasi boyutta olmasını eleştirdi.

  Konuşmaların ardından Ar-Ge proje pazarında dereceye giren katılımcılara ödülleri verildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı