Ege Haberleri

  Bakan Bozdağ hakkında takipsizlik kararı veren hakim Yargıtay'a seçildi

  Bahri KARATAŞ/İZMİR
  17.12.2014 - 01:16 | Son Güncelleme:

  HAKİMLER ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Kurulu tarafından Yargıtay'a seçilen 144 üye arasında, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında, İzmir merkezli 'Liman operasyonu' soruşturmasına müdahale ettiği iddiasıyla hazırlanan fezleke için takipsizlik kararı veren İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Gökhan Karaburun da yer aldı.

  İzmir'de 7 Ocak 2014 tarihinde başlatılan, TCDD İzmir Liman İşletmesi'ne yönelik rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sırasında, dönemin İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş'ı arayarak soruşturmaya müdahale ettiği öne sürülen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında fezleke hazırlandı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu, geçen 14 Ocak'ta Bakan Bozdağ hakkında hazırlanan fezlekeyi TBMM'ne gönderdi. TBMM Başkanlığı, fezlekeyi, 'Usul eksikliği' gerekçesiyle İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Dosya, daha sonra İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Gökhan Karaburun'a teslim edildi. Savcı Karaburun, Bozdağ hakkındaki fezlekeyle ilgili Anayasa'nın 100. maddesini gerekçe göstererek, geçen 11 Şubat'ta takipsizlik kararı verdi.

  YARGITAY'A ATANDI
  Kamuoyunda 'Yeni Yargı Paketi' olarak bilinen 6 bin 572 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un yürürlüğe girmesi ardından, HSYK Genel Kurulu, Yargıtay ve Danıştay için yeni üyeleri seçti. Yargıtay'a seçilen 144 üye arasında, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkındaki fezlekeye takipsizlik kararı veren Gökhan Karaburun da yer aldı.
  Gökhan Karaburun, daha önce Eskişehir ve Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı da yapmıştı. Karaburun, 2011 yılında Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili olarak atanmıştı.
  Karaburun'un yanı sıra İzmir'den Cumhuriyet Başsavcı Vekili Muvaffak Meşe, hakimler Mehmet Kasım Çetin, Kürşat Hamurcu, Nevzat Özsoy, Hulusi Akdere ve Arif Atılgan da Yargıtay üyeliğine seçildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı