Ege Haberleri

  Bahar havası uzun sürmez

  Hürriyet Haber
  18.06.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tekstil ve hazır giyimde dış siparişlerin çok iyi gittiğini belirten TMHF Başkanı Nedim Örün, “Ancak birdenbire, çok miktarda gelen talebin nedenini iyi analiz etmek lazım” dedi.

  TÜRKİYE Moda Hazırgiyim Federasyonu ve Ege Hazır Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Nedim Örün, dünya genelinde artan pamuk ve iplik fiyatlarının Uzakdoğu’daki pazara yansıması sonucu siparişlerin Türkiye’ye kaydığını belirerek, “Bu bahar uzun sürmez” uyarısında bulundu.

  Artan fiyatlar

  Örün, ihracat siparişlerinin çok iyi gittiğini, birçok tekstilcinin Temmuz ayı için bile sipariş aldığını kaydetti. “Ancak bu birdenbire, çok miktarda gelen siparişlerin nedenini iyi analiz etmek lazım” diyen Örün, normal olmayan artışın kendilerini kuşkulandırdığını dile getirdi. Bunun sebeplerinden birinin dünyada artan pamuk ve iplik fiyatları olduğunu anlatan Örün, “Fiyat artışı öncelikle Uzakdoğu’daki ara mamül ve mamüle yüzde 25-30 oranında yansıdı. Böylelikle Uzakdoğu’ya verilen siparişlerin önemli kısmı Türkiye’ye döndü” dedi.

  Yıl sonuna kadar

  Başkan Nedim Örün sözlerini şöyle sürdürdü: “Fiyat artışları yakın gelecekte Türkiye’ye de ulaşacak ve fiyatları zorlayacak. Bizde de belli bir yükselme kaçınılmaz. Artıştan sonra o müşterilerin bir kısmı yine Uzakdoğu’ya gidebilir. Bu yıl sonuna kadar öngörümüz bu.”

  VİZESİZ ÜLKELER

  Krizin finans yönünün bittiğini, ancak Avrupa ülkelerinde reel yönünün devam ettiğini belirten Örün, “Avrupa’daki pazarları kaybetmeden alternatif pazarlara yönelmemiz lazım” diyerek, çevremizdeki ülkelerde vizelerin kalktığını ve buralarda Türk mallarına rağbet olduğunu söyledi. Örün, “Azerbaycan’da, Suriye’de Türk mallarına, Hindistan ve Çin ürünlerine göre yüzde 60 daha fazla fiyat ödüyorlar. Krizden az etkilenen doğu ve güneyimizdeki ülkelerden yararlanmamız lazım” dedi.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı