Ege Haberleri

  Bağış yoksa sınav da yok

  Burak GEZEN, (DHA)
  22.01.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Müdürlüğü, beş lise öğrencisinin okul için istenen parayı ödemedikleri gerekçesiyle sınava alınmadıkları iddiası üzerine soruşturma başlattı.

  ÇANAKKALE Lisesi 12’inci sınıf öğrencileri C.H., Ü.Ç., Y.A., Y.K. ve S.K. okulun giderleri için bağış olarak toplanan 90 TL’yi ödemedikleri gerekçesiyle coğrafya sınava alınmadıklarını ileri sürdü. Öğrenciler, okul yönetiminin parayı ödemeleri halinde sorunun çözüleceğini de bildirdiğini iddia etti, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçeyle şikayetçi oldu.

  Soruşturma başlatıldı

  İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı iddiaların çok ciddi olduğunu, soruşturma başlattıklarını bildirdi, şunları söyledi:
  “Okul yönetimine göre de, öğrenciler, coğrafya öğretmenine, ‘Hazırlanamadık, İlk sınavdan da başarısız olduk. Bunda da başarısız olursak sınıfta kalırız, bir hafta erteleyebilir misiniz’ demiş. Öğretmen kabul etmiş, ancak sağlık sorunları yüzünden rapor almış, tarihi değiştirmiş. Bu öğrenciler değişiklikten haberdar olmadıkları için sınava girememiş, kasıtlı yapıldığını düşünmüşler. Öğrencilerin bağış olarak toplanan parayı vermedikleri, olayın bundan sonra yaşandığı doğru. Ben şu an iki tarafın da söylediklerini doğru kabul etmiyorum. Müfettişler araştıracak, gelen verilere göre değerlendireceğiz. Öğrencilerin mağduriyetine yönelik bir konu varsa gereğini yapacağım.”

  Öğrenci karıştırılmasın

  Bardakçı, okullarda bağış toplanırken yöneticilerin öğrencilerle muhatap olmasına kesinlikle karşı olduğunu da ifade ederek, “Okul aile birliği yönetimiyle görüşülmeliydi. Muhatabın veliler de değil, okul aile birliği yönetimi olduğunu söylüyorum. Çünkü okulun yıllık giderleri için toplanan bağışlar gönüllülük esasına dayanıyor. Veli ister verir ister vermez” diye konuştu.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı