Ege Haberleri

  Azra en büyük korkusunu yaşadı

  Hürriyet Haber
  01.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de üç kişiyi öldüren seri katil Hamdi Ayri’nin son kurbanı olan “Azra” takma adlı travesti Mustafa Has’ın yaşam öyküsünü en yakın arkadaşları anlattı

  İZMİR’de üç kişiyi öldüren seri katil Hamdi Ayri’nin son kurbanı olan “Azra” takma adlı travesti Mustafa Has’ın ev arkadaşları, “Azra’nın en büyük korkusu nefret cinayetiydi. Çünkü trans kadın olmanın sıkıntısını sokağa çıktığı her an yaşıyordu” dedi.  Seri katil, onu öldürdükten sonra olay yerinden ayrılırken kameralara yakalandı, yine onun üzerinden çaldığı cep telefonunu satarken izine ulaşıldı.

  3 arkadaşıyla kalıyordu

  İzmir’e korku salan seri katil Hamri Ayri’nin başkalarını öldürmeden bulunmasını sağlayan onun son kurbanı “Azra” lakaplı travesti Mustafa Has’tı. 30 yaşındaki Azra dört yıldır İzmir Alsancak’ta travestilerin yaşadığı Bornova Sokağı’nda üç arkadaşıyla bir evde kalıyordu. Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde iki yıl endüstriyel elektronik eğitimi alan Azra, çok rahat ettiği üniversite ortamını ev arkadaşlarına hep özlemle anlattı.

  Dinlediği sanatçılar

  Yıldız Tilbe, Müslüm Gürses, Kibariye dinler, bir gün kendi ölüm haberinin verileceğini bilmeden gazeteleri okur, haber bültenlerini kaçırmazdı. En sevdiği yiyecek İzmir’e özgü kahvaltılık olan boyozdu. Sabahları eve gelirken mutlaka elinde boyoz torbası olurdu. Cinsel kimliğiyle iş bulamadığı için seks işçiliğini istemeden yaptı. Tek hayali bir evinin olması ve o evden sadece alışveriş için dışarı çıkmaktı. Kalabalıktan gürültüden hoşlanmaz, sakinliği severdi. Öldürülmeden bir gün önce rengini kendi seçtiği boyalarla evi badana yaptı, kışlık kıyafetlerini kaldırıp, yazlıkları çıkardı.

  Pembe nüfusunu alamadı
  Bahri KARATAŞ / İZMİR, (DHA)

  İZMİR’in Konak İlçesi’nde, seri katil Hamdi Ayri’nin son kurbanı travesti Mustafa Has (28), pembe nüfus almak için Mustafa olan ismini “Azra” olarak değiştirilmesi için avukatı Elif Ceylan Özsoy, aracılığıyla 8. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtığı ortaya çıktı. Avukat Elif Ceylan Özsoy, mahkemeye verdiği dava dilekçesinde müvekkilinin kendini kadın olarak hissettiğini ve bu nedenle Mustafa olan isminin ‘Azra ’ olarak değiştirilmesini ve pembe nüfus verilmesini istedi. Avukat Özsoy, Mustafa Has’ın ölümüyle açılan davanın düşeceğini vurguladı. Azra’nın eşcinsellerin İzmir’de kurduğu Siyah Pembe Üçgen Derneği’nin ilk üyelerinden olduğu da bildirildi.

  O benim ablamdı

  En yakın arkadaşı Deniz San (27) “O benim ablamdı, sırdaşımdı” dediği Azra’yı şöyle anlattı: “Azra dışarı çıktığında cinsiyet kimliğinden dolayı sözlü tacizler ve nefret söylemleriyle karşılaşıyordu. Yaşam hakkının elinden alınacağı korkusunu hep taşıdı. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ibareleri Anayasa’ya eklenmedikçe daha önce olduğu gibi her trans kadının her eşcinselin hayatı tehlikede. Biz hep bu endişeyle yaşıyoruz. Kuaförden gelirken bakkala giderken bile bu korkuyu içimizi kemiriyor. Devlet bize sahip çıkmıyor.”
  7 gün mevlid okutulacak
  Deniz San, “Biz sanki bu ülkede yaşamıyoruz. Biz bu ülkede hiç sayılıyoruz. Azra, 2004 yılından bu yana trans kadın. Seks işçiliğini severek yapmıyordu ama buna mecburdu. Cinsel kimliğimizden dolayı yapacağımız bir şey yok. Kimse bizi işe almıyor. Hayatımızı sürdürmek için buna mecburuz. Azra için evde yedi gün mevlid okutacağız” diye konuştu.

  DERNEKLERi KAPANMAYACAK
  Bahri KARATAŞ, İZMİR (DHA)

  SİYAH Pembe Üçgen İzmir LGBTT’nin “genel ahlaka ve Türk aile yapısına aykırı olduğu” iddiasıyla açılan kapatma davasında mahkeme, kapatma isteğini reddetti. Türkiye’de kurulan 5. lezbiyen, gay, biseksüel, travesti, transeksüel derneği olan Siyah Pembe Üçgen İzmir LGBTT’nin “Genel Ahlaka ve Türk Aile yapısına” aykırı olduğu iddiası ile İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, kapatılması istemiyle dava açtı. İkinci duruşma, 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya derneğin avukatları Fırat Söyler, dernek yöneticileri Elif Ceylan Özsoy ve Oktay Cerit ile bazı üyeler katıldı. Dernek yöneticileri ve avukatları davanın Anayasa’ya aykırı olduğunu, örgütlenme özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini, bu nedenle davanın reddedilmesini talep etti. Savcı Derneğin kapatılmaması yönünde görüş bildirdi, hakim de davalı derneğin feshi isteminin reddine karar verdi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı