Ege Haberleri

  AZ çalışıyorsunuz

  Burcu TANER
  05.09.2013 - 01:14 | Son Güncelleme:

  Son yıllarda teşvik politikaları ve yeni yatırımlarla yıldızı parlayan Gaziantep’te Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cahit Nakıboğlu, İzmir sanayisinin geride kaldığını belirterek, yeterince çalışılmadığını söyledi, “Kusura bakmayın sizi geçtik” dedi.

  “ANADOLU Kaplanı” olarak bilinen Gaziantep’teki Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSBÜK) ve kentin önde gelen sanayi kuruluşlarından Naksan Plastik’in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu, “en çok İzmir için üzüldüğünü”, sanayisinin çok geride kaldığını belirterek, “İzmirliler hiç kusura bakmasınlar, az çalışıyorlar” dedi.

  Petkim Yaşam Dergisi’nden Serkan Aksüyek’e röportaj veren Cahit Nakıboğlu, İzmir’le ilgili olarak çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Antepli’nin en önemli özelliği kendi şehrine yatırım yapmasıdır” diyen Nakıboğlu şöyle devam etti:

  “Bugün Konukoğlu ailesi Türkiye’nin ilk 10’u içinde, ama evi, ailesi hep burada. Antep’in havasına, suyuna alışan adam burayı terk edemez. Ben işim gereği sık sık İstanbul’a gidiyorum, kaçıp hemen Antep’e gelmek istiyorum. Ama en çok da İzmir’e üzülüyorum.”

  “İzmir’i kat be kat geçtik”

  Nakıboğlu, bunun nedenlerini ise şöyle açıkladı: “1968 yılında Söke Askerlik Şubesi’nde vatani görevimi yaptım. Hafta sonlarında üstümüzü başımızı toplayıp İzmir’e giderdik. O zamanki İzmir’in yanında Antep adeta çöl gibiydi. Şimdi bakıyorum biz İzmir’i kat be kat geçtik. Denizi, limanı var, ama sanayisi çok geride kaldı. O tarihteki İzmir ile bugün arasında büyük fark var.” Açıklamalarını “İzmirliler hiç kusura bakmasınlar, az çalışıyorlar” diye sürdüren Nakıboğlu, “Cuma öğleden sonra Çeşme’ye gidiyorlar, pazar günü dönüyorlar. Siz pazar günü gelin Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi binasına, birimizden birini mutlaka bulursunuz. Geçtiğimiz yıllarda çok ağır by-pass ameliyatı geçirdim. Tam 45 kilo verdim. Hastayken bile aklım hep işimdeydi. Sadece pazar günleri biraz geç kalkarız, ondan sonra yine fabrikaya geliriz” dedi.

  TEŞVİK ÖNEMLİ DEĞİL

  Nakıboğlu, İzmir’de adaletsizliğe yol açtığı söylenen yeni teşvik politikalarını da değerlendirdi. Gaziantep’in 3’üncü teşvik bölgesinde yer aldığını, OSB’de yatırım yapanların ise 4’üncü teşvik bölgesi imkanlarından yararlandığını hatırlatan Nakıboğlu, “Ama bu bizim için önemli değil. Onlara bakmayız. Biz 5 OSB yaptık, devletten kör kuruş teşvik almadık. Kendi sanayicimizden parayı toplayıp kamulaştırmayı yapıyoruz. Devlet karıştığı zaman işin içinden iş çıkıyor. Mesela devlet bana yolları parke yapacaksın diyor. İyi de kardeşim bu yoldan 50 tonluk tır geçiyor parke taşı dayanır mı? Ama ben asfalta kredi vermem diyor. Onun için kendi yağımızla kavrulduk” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı