Ege Haberleri

  Aydın ve Denizli 4.9 ile sallandı

  Osman Nuri BOYACI-Ferah IŞIK-Şevket ALTINAYAR / AYDIN, DENİZLİ, (DHA)
  05.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aydın ve Denizli, dün sabah saat 08.02’de merkez üssü Buharkent olan 4.9 büyüklüğünde depremle sallandı.

  Aydın ve Denizliler’i güne korkuyla başlatan ilk depremin ardından öğlene kadar sarsıntılar oldu.

  Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, paniğe gerek olmadığını belirterek, “Vatandaşlarımız günlük yaşantısına devam ediyor” dedi. Buharkent Belediye Başkanı Kadri Ölçenoğlu da, durumun sakin olduğunu, can ve mal kaybı bulunmadığını söyledi. Buharkent Kaymakam Vekili Şeyhmuz Günaydın da,  “Endişeye neden olacak, korkulacak bir durum yok” dedi.

  Herkes evden fırladı

  Deprem kuşağında bulunan Denizli’nin merkezindeki vatandaşlar korku ve panik halinde evlerinden dışarı fırladı. Saltak Caddesi’nde bir apartmanın yıkılan bacası bir otomobilin üzerine devrildi. Bazı duvarlarda küçük hasarlar meydana geldi. Sevindik Camisi’nin minaresinin üzerindeki ay-yıldız da altta duran bir otomobile düştü. Panik nedeniyle evinin balkonundan atlayan bir kişinin ayağı burkuldu, hastanede tedavi edildi.

  Okullara tatil yok

  Kriz merkezi, deprem güçlendirme çalışması yapılamayan dört okulda eğitime ara verildiğini bildirdi. Ancak Vali Yavuz Erkmen, okulların resmi olarak tatil edilmesinin söz konusu olmadığını açıkladı, şunları söyledi:

  “Okullar kesinlikle resmi olarak tatil yapılmamıştır. Durumu psikolojik anlamda değerlendirip tatil kararı vermeleri okul müdürlerine bırakılmıştır. ”

  Babadağ’ın uzantısında

  Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanı Özer Tunçtürk de, “Depremin merkez üssü Denizli’ye 30, Aydın’a 90, Muğla’ya 95 kilometre mesafede. Bu, Denizli’de yaşanmış bir depremdir. Babadağ fay hattının uzantısında, Denizli havzasının güney sınır fayları üzerinde deprem meydana gelmiştir. Yıkıcı deprem beklenmiyor. Ancak son zamanlarda harekete geçen Babadağ fay hattı ilgili birimlerce yakından takibe alınmalıdır” diye konuştu.

  11 GÜNDE 18 SARSINTI

  Aydın’da son 11 günde küçük ve orta büyüklükte 18 deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerinde, Buharkent ve Söke ilçelerinde meydana gelen bu depremlerin en küçüğünün 2.5 ve en büyüğünün ise 4.9 olduğu belirlendi. Söke’de beş, Buharkent’te 14 deprem yaşandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı